Ana sayfa Global Haberler ABD Gümrük Vergilerine Karşı Microsoft, Sony ve Nintendo Birleşti

ABD Gümrük Vergilerine Karşı Microsoft, Sony ve Nintendo Birleşti

403
ABD Gümrük Vergilerine Karşı Microsoft, Sony ve Nintendo Birleşti
ABD Gümrük Vergilerine Karşı Microsoft, Sony ve Nintendo Birleşti

ABD Gümrük Vergilerine Karşı Microsoft, Sony ve Nintendo Birleşti! Oyun dünyasının en önemli 3 ismi olan Nintendo, Microsoft ve Sony farklı bir konu için bir kez daha hem fikir oldu ve bir araya geldi. Geçtiğimiz dönemlerde çapraz platform için bir araya gelen şirketler şimdi de Trump yönetiminin vergi uygulamalarına karşı bir araya geldi. 

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki ticari savaş şiddetini kaybetmeden devam ediyor. Son günlerde Trump’ın hedef olarak gördüğü ülkelere ekonomik tehditler savurması bu ticari savaşı başka bir boyuta getirdi. Trump yönetimi Çin’den ithal edilen ürünlere %25 ek gümrük vergisi getirmesi Amerika’daki birçok şirketin zarar etmesine neden olacak gibi gözüküyor.

Bu durum karşısında Microsoft, Nintendo ve Sony yapmış oldukları birlik sonrası hazırlanan mektupta vergilerin şirketlere orantısız zarar vereceğini belirttiler. Vergi zamları sonrasında video oyun konsollarını çoğu Amerikan ailesinin erişemeyeceği bir fiyata çıkacağının uyarısında bulunuldu. 

ABD Gümrük Vergilerine Karşı Microsoft, Sony ve Nintendo Birleşti!

Bu durum sadece Amerika’da konsol satın alan kitleyi ilgilendirmiyor. Ek vergiler konsol üretim maliyetlerini arttıracak ve tüm dünyada konsol fiyatlarının yükselmesine neden olacak gibi gözüküyor. Amerika’ya ithal edilen konsolların %96’sı Çin’de üretiliyor. Bu üretim hattının başka bir ülkeye taşınması ihtimali de yok. Mektupta ayrıca konsol fiyatlarının ciddi şekilde artışı ile konsol satışlarına bağlı olarak birçok Amerikalı oyun ve aksesuar üreticisini de etkileyeceği belirtiliyor.

Üç şirketin birlik olarak böyle bir açıklamada bulunması olay karşısında bir kamuoyu oluşmasında önemli bir ayrıntı. Trump yönetiminin konu ile ilgili nasıl bir tavır sergileyeceği ve vergileri ne zaman yürürlüğe sokacağı konusunda henüz net bir bilgi yok.