Ana sayfa Global Haberler Amerika’daki iPhone Kullanıcıları Mobil’e Ortalama 27 Dolar Harcıyor

Amerika’daki iPhone Kullanıcıları Mobil’e Ortalama 27 Dolar Harcıyor

1398
Amerika'daki iPhone Kullanıcıları
Amerika'daki iPhone Kullanıcıları

Amerika’daki iPhone Kullanıcıları mobile ortalama 27$ harcıyor. Başlıktaki ortalama rakam Sensor Tower tarafından duyuruldu. Amerikalılar genelen küçük mobil oyunlara zaman ve para ayırıyor. Sensor Tower, 2016 yılına ait bir rapor yayınladı ve iPhone sahiplerinin 27$’lık ortalama bir harcama yaptığını söyledi. 2015’te bu rakam 25$’dı. Aradaki fark, 2015’te daha az aplikasyonun indirildiğini gösteriyor. 2015’te cihaz başına oyun indirmeleri 10.9’dan 9.9’a düşmüş. Bu durum oyun konusundaki rekabetin ne denli kızıştığını gösteriyor. Ama cihazlara indirilmeyi başaran oyunlar, 36.6 milyar dolarlık mobil oyun pazarından paylarını alıyor.

Harcama konusunda iPhone’daki öne çıkan oyunlar Supercell’in strateji oyunu Clash Royale, Niantic’in Google haritalarıyla güçlendirdiği Pokemon GO ve MZ’nin Game of War olarak şekilleniyor. Bu oyunlar hem indirme sayıları hem de gelirleriyle iPhone kullanıcılarını domine etmiş durumda.

Sensor Tower mobil içerikler müdürü Randy Nelson blogunda “Amerika’daki App Store’un 2016’daki kazancının %80’ini oyunlar oluşturuyor. 2016’da oyunlara ortalama 27$ harcayan kullanıcılar 2015’te 25$ harcamıştı” açıklamasını yaptı.

Amerika'daki iPhone Kullanıcıları
Amerika’daki iPhone Kullanıcıları – Gelirlere Göre AppStore’daki top 5 Kategori

Harcamanın artması oyun ve aplikasyon üreticileri açısından olumlu bir durum. Fakat oyuncu kazanmak, zaten mobil oyunu pazarlamasının en pahalı yönlerinden biri ve yeni oyunları indirmeye isteksiz olan bir kitle var. Bu tür hizmetlerde talep ve harcanan bütçeler artmak zorunda kalacak. Bu maliyetler 2017’de de yükselmeye devam edecek gibi gözüküyor.