Ana sayfa Global Haberler Angry Birds Borsa Yolunda mı?

Angry Birds Borsa Yolunda mı?

1287
Angry Birds Borsa Yolunda mı?
Angry Birds Borsa Yolunda mı?

Angry Birds Borsa Yolunda mı? Mobil oyun platformlarında en sevilenler arasında yer alan Angry Birds serisinin geliştiricisi olan Finlandiya merkezli firma Rovio son günlerde çıkan haberlere göre halka arza hazırlanıyor. 2009 yılında oyun severlere merhaba diyen Angry Birds oyunu ile marka büyümeyi hedefleyerek geçtiğimiz yıllarda çıkarmış oldukları sinema filmi ile de adından oldukça söz ettirmişti. İlk oyun sonrası Rovio pazarlama müdürü Peter Vesterbacka’nın Finlandiya’da bir yayında yaptığı açıklamada halka arzı düşündüklerini söylemişti. Fakat bu düşünce daha öteye gidemedi.

Rovio Sermaye Arttırmayı Planlıyor

Oyunda beklenenden fazla dönüş aldıktan sonra Angry Birds serisi halinde kullanıcılara sürekli yenilikler sunan Rovio geçtiğimiz yıllarda film sektörüne de giriş yapıp Angry Birds filmi ile büyük bir yükselişe geçerek gelirini yüzde 34 yükselttiğini ve 200 milyon Euro seviyesine ulaştıklarını açıklamıştı. Şirketin şimdiki hedefi ise borsada hisselerini halka arz ederek 400 milyon dolar sermaye arttırmayı hedeflemekte. Henüz somut bir adımda bulunmayan Rovio önümüzdeki günlerde bu planı hakkında kesin bir adım atacağı tahmin ediliyor.

Angry Birds Borsa Yolunda mı? Öte yandan geçtiğimiz Haziran ayında oyun dünyasında önemli yeri olan Çin merkezli firma Tencent’in, Rovio’yu satın almak için 3 milyar dolar teklif edildiği konuşuluyordu. Fakat şu an ki bilgilere göre bu satış işlemi yerine Rovio’nun hisselerini borsaya açarak halka arzı tercih edeceği yönünde. Rovio’nun borsada hisselerini halka arza açma planı geçmiş yıllardaki gibi bir fikir olarak mı kalacak yoksa gerçekten böyle bir adımda bulunacaklar mı? Yakın zaman içerisinde görmüş olacağız.