Ana sayfa Global Haberler App Store’da En Çok İndirilen Ücretli Oyun: Plague Inc.

App Store’da En Çok İndirilen Ücretli Oyun: Plague Inc.

292
App Store’da En Çok İndirilen Ücretli Oyun: Plague Inc.
App Store’da En Çok İndirilen Ücretli Oyun Plague Inc.

2012 yılında Ndemic Creations tarafından yayınlanan Plague Inc. oyununda amacımız Dünya nüfusunun tamamını hasta ederek yok etmek. Bunun için ismini kendimizin verdiği hastalığı çeşitli yollarla tüm insanlığa yaymak için mutasyon geçirtmemiz gerekiyor. Su, hava, temas ve çeşitli canlıları kullanarak virüsün yayılmasını kolaylaştırabiliyorsunuz. Ardından hastalığın giderek ölümcül hale getirecek şekilde evrim geçirmesini sağlıyorsunuz. Oyunun ölen insan sayısına bağlı olarak geliştirme puanı vermesi sebebiyle en uygun başlangıç bölgelerinden biri de Çin’di. Bundan dolayı yayılan hastalık ve Ndemic Creations’ın bağlantılı olduğuyla ilgili teorilerin ortaya atılması üzerine bir açıklama yapıldı.

“Oyunu özellikle gerçekçi ve bilgilendirici olacak şekilde tasarladık, ciddi gerçek dünya sorunlarını sansasyonel hale getirme gibi bir çabamız olmadı. Plague Inc.’in bilimsel bir model değil bir oyun olduğunu ve mevcut COVID-19 salgınının çok sayıda insanı etkileyen, çok gerçek bir durum olduğunu lütfen unutmayın. Oyuncuların bilgi almak için doğrudan yerel ve küresel sağlık yetkililerine başvurmasını öneriyoruz.”

 

Tahmin edebileceğiniz üzere Coronavirus’ün yayılması ve Dünya’nın çeşitli yerlerinde görülmesinin üzerine bu oyuna olan ilgi de fazlasıyla arttı. Ocak ayının sonlarına doğru bu oyunu oynayanların sayısı da inanılmaz derecede yükseldi. Ayrıca hastalığın farklı ülkelerde de yaygınlaşmasının üzerine pek çok insan oyunu oynamaya başladı.

Oyuna olan ilgi ise Ndemic Creations’ın yeni bir başarı elde etmesini sağladı. Hem önceden oyunu oynayanların hem de yeni oyuncuların oyunu satın almasıyla satış rakamları yükseldi. Bu sayede oyun hem App Store’da hem de Play Store’da en üst sıralara çıkmayı başarmıştı.

 

app-storeda-en-cok-indirilen-ucretli-oyun-plague-inc

Şu sıralar oyun App Store’da en çok indirilen ücretli oyun unvanını elinde bulunduruyor. Oyunun fiyatının yurtdışında 0.99$ ve Türkiye’de ise 2.99 TL olduğunu hatırlatalım.

Ndemic Creations ve oyunun yaratıcısı James Vaughan, bu oyunu yalnızca eğlence amaçlı çıkarmadıklarını pek çok kez dile getirmişti. Ndemic Creations, Plague Inc.’in eğitsel öneminin Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) gibi kurumlar tarafından bilindiğini kaydeden açıklamalarının üzerine, şu anda da COVID-19’un sınırlanıp kontrol altına alınmasına nasıl yardımcı olabileceklerine ilişkin çalışmalar yürüttüklerini belirtiyor. Ayrıca James Vaughan’ın da daha önce Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri tarafından oyunda bulunan hastalıklarla ilgili konuşma yapması için davet edildiğini hatırlatalım.

Oyunun indirilme sayısı Ebola hastalığının yaygınlaştığı dönemde de yaklaşık 1.5 kat artmıştı. COVID-19’un yayılmasıyla Dünya üzerindeki pek çok insanın bu oyunu oynamaya başladığını söyleyebiliriz. Çin ise bu oyunu halkın menfaatlerini gözeterek yasaklamıştı. Plague Inc. oyununun Çin’de yasaklanmasıyla ilgili haberimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.