Ana sayfa Global Haberler Belçika, Oyun Kasalarının Kumar Olduğunu İddia Ediyor!

Belçika, Oyun Kasalarının Kumar Olduğunu İddia Ediyor!

939
Belçika, Oyun Kasalarının Kumar Olduğunu İddia Ediyor!
Belçika, Oyun Kasalarının Kumar Olduğunu İddia Ediyor!

Belçika, Oyun Kasalarının Kumar Olduğunu İddia Ediyor! – Hubogi Belçika Oyun Komisyonu, oyunlardaki yağma kutu açma biçiminin birer kumar türü olduğunu ve ülkede bir para kazanma biçimi haline geldiğini iddia ediyor. Komisyon bu oyun içi etkinliklerin yasaklanmasına yönelik çağrılar başlattığını da bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde Star Wars Battlefront II ve Overwatch vb. oyunlardaki yağma kasalarını inceleme altına alan Belçika Oyun Komisyonu, bu tür etkinliklerin çocuklarda bağımlılık yaptığına ve kumar alışkanlığı kazandırdığına yönelik açıklamalarda bulundu. Ayrıca Belçika Adalet Bakanı Koen Geens’de bu konu hakkında “Özellikle genç yaşta kumar oynamanın çocuğun zihisel sağlığı için tehlikeli olduğunu” söyleyerek Komisyona destek çıktı.

Bakan Geens süreci hızlandırmak ve konuya ağırlık vermek için Oyun Komisyonuna destek çıkarak konuyu AB’ye taşıyacaklarını belirtirken, Belçika’nın yanı sıra tüm Avrupa’da kutu açma türlerinin yasaklanması üzerinde çalıştığını bildirdi.

Dijital eğlence Avukatı Jas Purewal ise yapmış olduğu açıklamasında “Herhangi bir düzenlemenin yürürlüğe girmesi durumunda para kazanma sisteminde küçük değişiklikler olabileceğini” söyledi. Belçika Oyun Komisyonunun bu tutumu karşısında İngiltere hükümeti ise kutuların gerçek dünya nakitlerini içermediği için kumar olarak kabul edilemeyeceklerini belirtti.

Oyun sektöründe oldukça yaygın olan kutu ya da kasa açma etkinliklerinin kaldırılması durumunda geliştiricilerin büyük değişiklikler yapması gerekecek. Aynı zamanda oyun içi satın almalar ile ayakta duran CS:GO, Overwatch, HearthsStone vb. oyunlarında bu yüzden büyük zararlar görebileceği ön görülüyor.