Ana sayfa Global Haberler Birleşik Krallık, İngiliz Oyun Fonu’na Destek Kararı Aldı

Birleşik Krallık, İngiliz Oyun Fonu’na Destek Kararı Aldı

949
Birleşik Krallık, İngiliz Oyun Fonu’na Destek Kararı Aldı
Birleşik Krallık, İngiliz Oyun Fonu’na Destek Kararı Aldı

Birleşik Krallık, İngiliz Oyun Fonu’na Destek Kararı Aldı! İngiliz hükümeti, İngiltere Oyun Fonu programının 2020 yılına kadar genişletebilmek için 1 milyon £ ek planda sunmayı planladığını açıkladı.

2017 Birleşik Krallık bütçesi dahilinde olan bu destek, oyun endüstrisine çeşitli destekler sağlamak ve ülke çapında büyük şehirlerdeki teknoloji merkezlerine yatırım amaçlı planlanıyor. Hükümetin yaptığı yatırımların çoğunda bilgisayar bilimlerinin gelişim göstermesi amaçlanıyor. Örneğin, ülke genelindeki ortaokullarda 8000 ‘den fazla nitelikli bilgisayar bilimi öğretmeni bulunduğundan emin olmak için ayrı bir bütçe hazırlanıyor. Ayrıca Ar-Ge harcamaları da 2.3 milyar £ artacak ve Ar-Ge harcamaları kredi oranı 1 Ocak 2018 ‘de %12 ‘ye yükseleceği kaydedildi.

Ukie CEO’su Jo Twist, “Hükümetin İngiliz Oyun Fonu’nu 2020 yılına kadar genişletmek için 1 milyon sterlin daha vereceğini ve bu planın erken fikirlere ve yeni şirketlere büyük fayda sağlayacağını bildirmekten mutluyuz” dedi. Ayrıca, “Ar-Ge vergi kredilerindeki artış ve iyileşmeler endüstri için olumlu bir gelişme” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İngiliz Oyun Fonu’na yapılacak olan 1 milyon £ yatırım, geçtiğimiz aylarda haberini de yaptığımız ITV başkanı Sir Peter Bazalgette tarafından İngiltere’nin yaratıcı endüstrileri hakkındaki incelemesinde öne sürülen 23.7 milyon £ ‘dan önemli ölçüde daha düşük. Bazalgette, “mevcut finansman kısıtlamaları ve hükümetle anlaşmaya varılan işletme modeli uyarınca, Fon birçok kaliteli uygulamayı kapatmak zorunda” şeklinde açıklamada bulundu.