Ana sayfa Global Haberler Borderlands 3 Mini Oyunu Tıbbi Gelişmelere Katkıda Bulunacak

Borderlands 3 Mini Oyunu Tıbbi Gelişmelere Katkıda Bulunacak

188
HUBOGI-borderlands-3-mini-oyunu-tibbi-gelismelere-katkida-bulunacak

Borderlands 3 Mini Oyunu Tıbbi Gelişmelere Katkıda Bulunacak! Borderlands 3 oyununun yeni bir interaktif mini oyunu olan Borderlands Science oyun dünyasıyla buluşuyor. Ancak bu oyun, Borderlands 3 görevlerinin bir parçası değil. Oyunun amacı biyotıp alanındaki araştırmalara doğrudan katkıda bulunmak olacak.

Oyuncular mini oyunun bir parçası olan bulmacaların renkli şekillerini dörtlü bloklarda biraraya getirerek yok edecekler. Bulmacaları çözerek, oyuncular mikrobiyom araştırmacılarına veri setlerini sıralayarak ve bunları bir bilgisayardan daha verimli bir şekilde analiz ederek yardımcı olacaklar.

İnsan vücudu içinde, birçok farklı tür ve türden çok sayıda mikroorganizma var. Birlikte, mikrobiyomdan gelen bu mikroplar, vücuttaki çeşitli mikroplardan gelen tüm genetik materyallerin toplamıdır. Bu küçük organizmaların oyunda üst düzey grafiklerle hayat bulması sayesinde oyuncular vücutlarındaki organizmaları da daha yakından tanıyacak!

Borderlans Science’ın işlevi nasıl olacak?

İnsan bağırsak mikrobiyom veri kümesinde analiz edilecek milyonlarca DNA dizisi var ve her dizi 150 nükleotit uzunluğundadır. Ancak yapay zeka sistemindeki analizlerin çoğu geride hatalı tespitler bırakır.

Oyuncular, satırları oluşturmak için renkli döşemeleri eşleştirerek küçük veri parçaları üzerinde çalışacaklar. Dizileri eşleştirerek, veri kümesindeki hataları belirleyecekler.

Borderlands Science’ı oynamak için sunulan ödüllerden bazıları geçici olarak ana Borderlands 3 oyunundaki oyunculara yardımcı olabilir ve yardımcı olurken, oyuncuların bilim mini oyununa katkılarını göstermek için gururla giyebilecekleri kozmetik yükseltmeler kazanma şansı verecek. Bununla birlikte, mini oyun ana oyuna eklentisi olarak sunulmuyor.

Oyunun geliştiricisi Pitchford, mikrobiyom sınıflandırması için kullanılabilecek bir oyun tasarlamanın, normal oyun tasarımı işleyişinden biraz farklı olduğunu söyledi:

“Normalde, misyonumuz sadece eğlence yaratmaktır ve sahip olduğumuz tek hedef, oyuncularımızı deneyimlerinden memnun bırakmaktır. Oyunculara, oyun zamanlarının etkili bir kullanımı alanı olduğunu hissetmelerini istiyoruz. Bu durumda, başka bir hedefimiz var, bu da oyun deneyiminden elde edilen veri çıktısının aslında tıp camiasının hedefleri için yararlı olması gerektiğiydi. Bu sınıflandırma problemini çözmek için yararlı veriler oluşturmak zorundaydık. ”

Szantner, bu tür projelerin uzun vadedeki potansiyeline gelince, “Bunun neredeyse sınırsız bir insan hesaplama motoru olabileceğine gerçekten inanıyorum. Bilimsel araştırmaya katkıda bulunan milyonlarca oyuncunun olması çok güçlü bir girişim olacak.”