Ana sayfa Global Haberler ByteDance Oyun Dünyasına Sağlam Adımlar Atıyor

ByteDance Oyun Dünyasına Sağlam Adımlar Atıyor

553
HUBOGI - ByteDance Oyun Dünyasına Sağlam Adımlar Atıyor
HUBOGI - ByteDance Oyun Dünyasına Sağlam Adımlar Atıyor

ByteDance Oyun Dünyasına Sağlam Adımlar Atıyor! TikTok’un ana şirketi ByteDance iş sınırlarını genişletmeye devam ediyor. ByteDance, online oyun dünyasında hakimiyet kurabilmek için yatırımlarına yeni oyun geliştirici şirketleri satın alarak devam ediyor. Bu seferki oyun dünyası yatırımı ise yapay zeka üzerine oldu.

Oyun departmanları inşa etmekten oyun geliştiricileri edinmeye ve yatırım yapmaya kadar, ByteDance kendisi için oyun dünyasının kapılarını araladı. Bu oyun dünyası adımlarından en büyüğü büyük veri analizi sağlayan ve ürünleri geliştirmek için oyun geliştiricilerini destekleyen Levelup.ai şirketini satın almak oldu.

Levelup.ai’nin, oyun geliştiricilerin düşünce analiz yoluyla oyunlardaki reklam botlarını tanımladığı ve oyun deneyimini iyileştirmeye yönelik tasarladıkları yapay zeka oyuncuları bulunuyor. Kullanıcı görüntülerini tanımladığı için oyuncuların oyun keyfini üst seviyelere çıkartmayı hedefliyor.

AI dünyasının liderlerinden sayılan levelup.ai şirketinin CEO’su Chris Guo, doğal dil işlemede uzman biri olarak tanınıyor. 2016 yılında kurulan şirket tamamen oyun endüstrisine odaklanmıştı.

ByteDance ve rakipleri oyun dünyasını sallıyor

2019 yılının başında, dünyanın en popüler mobil uygulaması TikTok’un ana şirketi ByteDance, Tencent ve NetEase gibi dev internet şirketlerin de bulunduğu Çin oyun sektörüne adım atmaya başlamıştı. Yasal nedenlerden ötürü, Çin’deki oyun endüstrisi 2018-2019 arasında karanlık bir zamanla karşılaştı. Devlet yeni oyun onaylarını beklemeye aldığı için oyun geliştiricileri çok zor duruma düşmüştü. Birçok şirket net kar düşüşü yaşadı. Tencent’in de yıllık raporunda görüldüğü üzere oyunlardan elde edilen gelirleri de düşmüştü. Küçük oyun şirketleri iflas yolunda ilerlerken dev şirketler önceki oyunlarının pazar payları sayesinde ayakta kalmayı başarmıştı.

Bu zor durumda oyun onayları sınırlı ve askıya alınmış olsa da mevcut geliştirilebilir oyunların üzerinde çalışılması ve oyun geliştirilerin krizden kurtulmaları ön plandaydı. ByteDance ise şubat ayında TikTok’un Çince versiyonu olan Douyin’de uygulama içi mini oyunlar başlatmıştı. Daha sonra Şangay merkezli bir oyun şirketi Mokun Digital Tech’i ve Sunho Games’in %45 oranında hissesini satın alarak oyun dünyasına sağlam adımlar atmaya başladı. Mart ayında ise Pekin, Şangay ve Guangzhou da dahil olmak üzere gelişmiş şehirlerde oyun ürünü ekipleri kurdu. ByteDance, Tencent ve NetEase ile rekabet etmek için yatırımlarına devam ediyor.

ByteDance Oyun Dünyasına Sağlam Adımlar Atıyor
ByteDance Oyun Dünyasına Sağlam Adımlar Atıyor