Ana sayfa Global Haberler Çin Twitch Erişimini Engelledi!

Çin Twitch Erişimini Engelledi!

681
Çin Twitch Erişimini Engelledi!

Çin Twitch Erişimini Engelledi! – Hubogi Son dönemlerde politikaları ile sıkı bir hal alan Çin yönetimi bir kez daha gündeme geldi. Bu kez Çin’in hedefinde canlı yayın platformu olan Twitch var. Çin’den yapılan açıklamaya göre Twitch platformuna erişim engellendi.

Oyuncuların oldukça fazla kullandığı canlı yayın platformu artık Çin’de hizmet veremeyecek. Geçtiğimiz günlerde iOS uygulaması Çin mağazasından kaldırılan Twitch’e şimdi de internet üzerinden erişim engeli geldi. Twitch yönetiminin durumdan haberdar olduklarını ve Çin piyasasından resmen çekildiklerinin doğru olduğunu belirtti.

Twicth’in Çin piyasasından çekilmesi ülkedeki oyun endüstrisinde ilk çalkalanma değil. Öyle ki Çin hükümeti yetkilileri aylardır yeni çıkan oyunlar için lisans vermeyi reddediyor. Daha da ilginci lisans verilen bir oyun lansmanından birkaç gün sonra iptal edilmişti. Tüm bu politikalar için Çin yetkilileri gençlerin göz sağlığını korumak amaçlı izlediklerini savundu. İddialara göre ise bu durumun jenerasyonla ilgili olduğunu ve Çin hükümetinde yer alan yaşlı üyelerin kumar ve bağımlılıkta artış olarak nitelendirdiklerini savunduğu söyleniyor.

Ancak sebep ne olursa olsun Çin’in bu politikalar yüzünden büyük şirketlerinin zarar görmesine neden oluyor. Tencent’in hisse senedi fiyatlarında düşüş, aynı şekilde NetEase’in hisse senedi fiyatlarının düşüşü bu durumun en büyük etkileri arasında yer alıyor.