Ana sayfa Global Haberler Crytek, Star Citizen Geliştiricileri ile Mahkemelik Oluyor

Crytek, Star Citizen Geliştiricileri ile Mahkemelik Oluyor

1230
Crytek, Star Citizen Geliştiricileri ile Mahkemelik Oluyor
Crytek, Star Citizen Geliştiricileri ile Mahkemelik Oluyor

Crytek, Star Citizen Geliştiricileri ile Mahkemelik Oluyor! – Hubogi Almanya Frankfurt merkezli Türk kurucular tarafından kurulmuş video oyun şirketi Crytek, son günlerde olduğu gibi yine bir mahkeme haberi ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Daha önce İstanbul ofisinde görev alan eski bir çalışanıyla davalık olan şirket, geçtiğimiz gün ise Star Citizen oyunu geliştiricileri olan Cloud Imperium Games ve Roverts Space Industries şirketlerine dava açtı. Sebep olarak ise, şirketlerin CRYENGİNE oyun motorunun yanlış ve yapılan anlaşmaya uygun olmayan bir şekilde kullanıyor olması olarak belirtildi.

Crytek’in yapımcı firmalara dava açmasının ve olayların bu noktaya gelmesinin sebebine ayrıntılı olarak bakmak gerekirse; Crytek, Cloud Imperium Games ve Roberts Space Industries arasında yapılan anlaşmada CRYENGINE oyun motoru sadece 1 video oyunda kullanılacaktı. Fakat yapımcılar Star Citizen’de bu oyun motorunu kullandıktan sonra oyunun senaryo modlu serisi niteliğindeki Squadron 42’de de aynı oyun motorunu kullanıp oyunu bağımsız bir şekilde satması ile anlaşmazlıklar başladı.

Tarafların davalık olmasının bir diğer sebebi ise geliştirici firmalar Cloud Imperium Games ve Robets Space Industries’in Star Citizen içerisinde CRYENGINE oyun motorunun logosunu sıkça kullanması gerekiyordu. Oyunda bu logo uzunca bir süre anlaşıldığı gibi kullanıldı. Fakat bir süre sonra CRYENGINE logoları oyundan kaldırıldı. Sebebi ise yapımcıların Amazon tarafından geliştirilen Lumberyard oyun motorunu kullanmaya başlaması olarak gösterildi. Ancak oyun halen CRYENGINE ile kuruluydu. Taraflar arasında olayların bu noktaya gelmesinin önemli bir nedeni de bu oldu.

Crytek, Star Citizen Geliştiricileri ile Mahkemelik Oluyor! Önümüzdeki günlerde olayla ilgili gelişmelerin resmi olarak yayınlanması bekleniyor. Yapımcılar Star Citizen oyunundan yaklaşık 180 milyon dolar kazanç elde ettiler. Eğer kuruculuğunu 3 Türk kardeşin yaptığı Türk/Alman şirketi Crytek davayı kazanırsa Cloud Imperium Games ve Roberts Space Industries’in kazandığı 180 milyon doları paylaşacak gibi gözüküyor.