Ana sayfa Espor David Beckham Yaptığı Büyük Yatırımla Espor Sektöründe Yer Alacak

David Beckham Yaptığı Büyük Yatırımla Espor Sektöründe Yer Alacak

54
hubogi-david-beckham-yaptigi-buyuk-yatirimla-espor-sektorunde-yer-alacak

David Beckham Yaptığı Büyük Yatırımla Espor Sektöründe Yer Alacak! Koronavirüs döneminde karantina sürecinden geçen oyuncuların çevrimiçi oyunlara ve liglere artan ilgisi sebebiyle David Beckham, espor sektörüne 25 milyon sterlin değerinde bir yatırım yapma kararı aldı.

Eski Manchester United ve İngiltere futbol yıldızı, ABD Major Ligi’nde yer alan futbol kulübü Inter Miami FC, gözlük markası ve Diageo’da piyasaya sürdüğü Haig Club viski markasının hissesini içeren bir iş imparatorluğu kuruyor.

Kişisel yatırım aracı DB Ventures aracılığıyla şirketin en büyük ikinci hissedarı olarak önemli bir azınlık hissesi alıyor. Birçok rekabetçi takım ve oyuncu akademisiyle kurulan Londra merkezli Guild Esports, alacağı 25 milyon sterlin yatırımından sonra değerini 100 milyon sterline çıkartmayı hedefliyor.

İşletme oyuncuları bünyesine katacak ve gerçek hayat sporları üzerine koçluk yapacak daha sonra ise Rocket League, EA Sports’ Fifa ve Fortnite liglerinde para ödülleri için mücadele edecek. Ayrıca, sponsorluk almak için David BeckhEam’ın dünya çapındaki popülerliğinin öne sürüleceği düşünülüyor.

Beckham yaptığı açıklamada, “Guild’de bu oyuncuları geleceğe taşıyacak yeni bir standart belirleme vizyonumuz var.” dedi. Yatırımının geçekleşme planı, kendi ve eşi Victoria’nın geçen yıl DB Ventures’ın bir parçası olan Beckham Brand Holdings’in 50 milyon dolara tam kontrolünü ele geçirilmesiyle hayata geçti.

Espor dünyası korona döneminde de gelişmeye devam ediyor

Pandemiden önce, PwC danışmanlık, espor gelirlerinin geçen yılki 980 milyon dolardan 2023 yılına kadar 1.8 milyar dolara yükseleceğini tahmin etmişti. Analitik firması Newzoo’ya göre espor dünyasını yaklaşık yarım milyar kişi takip ediyor. PwC, araştırmalarına göre bu kişiler 35 yaşın altında olup, Amazon’un Twitch ve Google’ın YouTube canlı yayın platformlar üzerinden oyun yarışmaları izleyen ve esporla ilgilenen kişiler olduğunu söylüyor.

Guild Yönetim Kurulu Başkanı Carleton Curtis, “Video oyunlarına ve espor dünyasına bakarsanız, büyüme söz konusu olduğunda yer çekimine meydan okuma eğilimindedir.” dedi. Söylediği bu sözle geleneksel sporların virüsün etkisinden kurtulmaya çalışırken, esporun gelişmeye devam edebildiğinin altını çizdi.

Curtis, en popüler espor yarışmaları arasında yer alan Overwatch liginin arkasındaki şirket olan Activision Blizzard’ın eski bir yöneticisi olan deneyimli bir kişidir. Guild Esports’un yönetim kadrosunda yer alması, girişimin başarılı olması için önemli bir adım oldu.