Ana sayfa Global Haberler Dijital Kart Oyunları Pazarı 2017’de 1.4 Milyar Dolara Ulaşabilir

Dijital Kart Oyunları Pazarı 2017’de 1.4 Milyar Dolara Ulaşabilir

1525
Dijital Kart Oyunları
Dijital Kart Oyunları Pazar Lideri Hearthstone ve son genişleme paketi Mean Streets of Gadgetzan

Araştırma şirketi SuperData’nın yayınladığı rapora göre, 2017 yılında dijital kart oyunları pazarının 1.4 milyar dolar olması bekleniyor. Şu an için PC, IOS ve Android’te oynanabilen ve Blizzard tarafından sunulan Hearthstone liderliği elinde tutacak gibi gözüküyor.

2016 verilerine göre Hearthstone’un liderliği, pazarda yaptığı 394.6 milyon dolarlık gelirle doğru orantılı. Bu rakam, ikinci sırada 100.1 milyon dolarla yer alan Shadowverse isimli kart oyununun yaklaşık 4 katına eşit. Bu yine de Shadowverse için iyi bir rakam. Rakiplerin Hearthstone ve Magic The Gathering olduğu bir ortamda yıllık kazancıyla 2. sıraya yerleşmek her oyunun başarabileceği bir durum değil. özellikle IOS ve Android’e Haziran, PC’ye Ekim’de çıktığını düşünürsek. Kaba bir hesapla senelik Shadowverse’in senelik cirosu 200 milyon dolar civarında diyebiliriz.

Dijital Kart Oyunları
Dijital Kart Oyunları Pazarı 2016 kazanç listesi ikincisi Shadowverse

Bu arada her dört ayda bir yeni genişleme paketiyle desteklenen Hearthstone bu sene de oldukça ilgi görüyor. Super Data verilerine göre aydya 25 milyon dolar kazanan Hearthstone, Aralık’ta çıkan Mean Streets of Gadgetzan genişleme paketiyle iki aydır 40 milyon dolarlık cirolar yapıyor. 20 milyona yakın aktif kullanıcıya sahip oyunun başarısı dijital kart oyunları pazarını oldukça değiştirdi.

SuperData tarafında araştrmayı hazırlayan Carter Rogers, “Hearthstone’dan önce oyuncular dijital kart oyunlarında ikiye bölünmüştü. Akıllı telefonlarda basit oyunlarla, PC/Mac tabanlı oyunlarda daha kompleks oyunlara yöneliyorlardı. Hearthstone oyuncu beklentilerini değiştirdi ve artık oyuncular derin oyun içeriklerini mobilde de arıyorlar ve hem mobilde hem de PC’de çalışan oyunları tercih ediyorlar” diyor. Hearthstone’un yanı sıra Shadowverse’de bu değişen oyuncu beklentilerinin en önemli örneklerinden biri. Önce mobilde çıkan oyun, 2016’nın son çeyreğinde PC’ye gelmişti.

2016 Dijital Kart Oyunları gelirleri sıralamasında diğer basamakların kazançları ilk iki oyunun yanına bile yaklaşamıyor. Bunun tüm sebebi her iki platformda olmayışları olarak açıklanamaz belki ama Hearthstone’un yakaladığı başarıyı devam ettiren Shadowverse açık ara önde. 3. sırada yer alan WWE SuperCar sadece PC’de yer alan bir oyun ve 23.9 milyon dolarlık bir gelire sahip. 4. sırada yer alan Yu-Gi-OH! Duel Links’de aynı şekilde PC tabanlı ve bu aya kadar Amerika’ya veya Avrupa’ya ulaşabilmiş değil. Sadece Japonya’da Kasım’da başlayan oyun 23.9 milyon dolarlık satışı yakaladı. 5. sırada kart oyunlarının atası kabul edilen Magic: The Gathering Online var. Online oluşuyla kitlesine daha çok yaklaşan oyun ne yazık ki sadece PC’de kaldı ve senelik kazancı 20.6 milyon dolarla onu 5. sırada tuttu.

Dijital Kart Oyunları
Dijital Kart Oyunları Pazarının önemli oyunlarından WWE Supercard

Shadowverse ve Yu-Gi-Oh! için 2017 umut vaat ederken Hearthstone’a olan ilgi oyunu bu sene de lider götürecek gibi düşündürtüyor. Özellikle oyuna gelen yamalar ve içerikler, genişleme paketleri devam ettiği sürece oyuncu tarafında ilginin kaybolmayacağı aşikar. Dijital Kart Oyunları oynarken oyuncuların %86’sı kendileri gibi oynayan diğer oyuncuların videolarını da seyretmeyi ihmal etmiyormuş. Twitch TV ve Youtube gibi kanallarda bu tür videoları takip ederseniz aslında ilgiyi ilk elden de test etmiş olabilirsiniz. Hearthstone hem bu türün yeniden şekillenmesini sağladı hem de kart oyunlarının espor turnuvalarında da adından söz ettirmesininin önünü açtı. Bu açıdan Blizzard’ın yönettiği ve çıkardığı oyunları pazarda lider konuma getirmede oldukça usta bir şirket. 3 sene öncesine kadar kart oyunlarını sadece belli bir kesim oynayabiliyorken Blizzard’ın yaptığı atak her yaştan oyuncuyu Hearthstone’u en azından 1 kere test edip oynamasına olanak sağladı. Beğenenlerle yoluna devam eden Hearthstone 2016’daki kazancını 2017’de de devam ettirerek pazarın lideri olmaya en büyük aday.