Ana sayfa Global Haberler Dünyanın En Değerli 500 Markası Açıklandı!

Dünyanın En Değerli 500 Markası Açıklandı!

342
Dünyanın En Değerli 500 Markası Açıklandı!
Dünyanın En Değerli 500 Markası Açıklandı!

Dünyanın önde gelen marka değerlendirme şirketlerinden biri olan Brand Finance, 2020 yılının en değerli 500 markasını açıkladığı bir rapor yayınladı. Raporda dikkat çeken şey ise ilk 10’da Amerika’lı 6 şirket bulunurken, Çin’li 3 ve Kore’li 1 şirket bulunması. Ayrıca sıralamada yaşanan değişiklikler de önemli bir yere sahip. Dünyanın En Değerli 500 Markası konulu yazımızda bazı detaylara da yer verdik.

dunyanin-en-degerli-500-markasi-aciklandi

Brand Finance şirketi daha önce ülkemiz için de bir rapor hazırlamıştı. Brand Finance Türkiye 2008 yılında Türkiye için bu raporları hazırlamaya başlamış ve 11 yıl boyunca devam etmişti. Global raporlar ise tabii ki daha önemli. Dünya pazarı ve tüketici tercihleri hakkında bilgi edinmek, markaların sadece maddi değil, manevi değerlerinin de keşfedilmesi için önemli bir bilgi kaynağı.

2020 raporunu incelediğimizde gözümüze ilk çarpan şey tabii ki lider marka. Amazon 2019 yılında olduğu gibi bu yıl da lider konumda. Marka değerini de bir hayli arttıran Amazon için işlerin yolunda gittiğini ve doğru adımlar atıldığını söylemek mümkün.

2. sıra ise değişikliğe uğradı. Google geçtiğimiz yıl gerisinde kaldığı Apple’ın önünde. Yaptığı yatırımlar, satın alımlar ve sunduğu teknolojilerle Google, çığ gibi büyümeye devam ediyor. Yalnızca bir arama motoru olarak değil birçok sektörde önemli işler yapan Google rakibi Apple’a karşı zafer kazanmış diyebiliriz. Ayrıca rapora baktığımızda Apple’ın önemli ölçüde değer kaybettiğini de görüyoruz. Değeri geçtiğimiz yıl 153 milyar dolar olan Apple bu yıl 140 milyar dolara gerilemiş durumda. Bu nedenden dolayı 3. sırada kendine yer bulmuş.

En Çok Düşüş ve Yükseliş Yaşayanlar

2020 yılında en çok değer kaybeden telekom şirketi AT&T oldu. %32 oranında değer kaybeden şirket 6. sıradan, 14.’lüğe kadar geriledi. Ayrıca en büyük rakibi Verizon bir önceki rapordo 9. iken, bu raporda 12. sıraya yerleşmiş. En büyük 2 telekom şirketinin, yaşadığı bu düşüşlere engel olabilmesi için birçok araştırma yapacağı kesin. Ayrıca raporda telekom sektöründe yaşanan bu düşüşün sebebi ise internet üzerinden iletişim kurmayı sağlayan Whatsapp gibi uygulamalar olarak gösteriliyor.

En çok değer kazanan marka, inanılmaz bir hızla yükselen TESLA oldu. %64.9 oranında değer kazanan TESLA geleceğe yönelik yaptığı yatırımlar ve geliştirdiği teknolojilerle oldukça dikkat çekmişti. Geleceğe yaptığı yatırımların meyvesini ise aldığına artık emin olduk. En çok değer kaybeden ise %54.1 ile Baidu oldu.

Bir sosyal medya devi olan Instagram ise TESLA’nın ardından en çok marka değeri kazanan 2. şirket olarak dikkat çekiyor. Facebook’un yaptığı en önemli satın alımlardan biri olduğunu bu raporla birlikte kanıtlamış oldu. Tam tamına %58 oranında büyüyen Instagram günümüzün en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Brand Finance’in yayınladığı Dünyanın En Değerli 500 Markası raporuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Raporda yer alan bilgilerin tamamını görmek için satın almanız gerektiğini de hatırlatalım.