Ana sayfa Global Haberler Epic Games, Remedy, Playdead ve genDESIGN ile Anlaştı!

Epic Games, Remedy, Playdead ve genDESIGN ile Anlaştı!

208
Epic Games, Remedy, Playdead ve genDESIGN ile Anlaştı!
Epic Games, Remedy, Playdead ve genDESIGN ile Anlaştı!

Epic Games önemli bir gelişmeyi duyurdu. Yapılan açıklamaya göre Remedy Entertainment, Playdead ve genDESIGN ile anlaşmaya varıldığı belirtildi. Geliştirici ve yayıncı ilişkilerinde yeni yöntemler deneyen firmanın resmi sitesinden paylaştığı yazıda Epic Games Publishing ile ilgili detaylara da yer verildi.

Yapılan açıklamada “Bugün Epic Games, “önce geliştirici” yaklaşımını benimseyen, çok platformlu yeni bir oyun yayınlama girişimini duyuruyor. Epic Games Publishing’de yer alacağını duyuran ilk ortaklar; gen DESIGN, Playdead ve Remedy Entertainment oldu.” ifadelerine yer verildi.

Geliştirici ve yayıncı rollerinin köklerinde büyük bir değişiklik yaratmayı amaçlayan Epic Games, Publishing ile geliştiricileri mutlu edecek yöntemler kullanacak. Firma, yaratıcıların muhteşem oyunlar yapmaya odaklanabilmesi için sektörün en geliştirici dostu şartlarına sahip olmayı hedefliyor. Bunu ise üç maddeyle açıklamışlar:

  • Yaratıcılıkta sınır tanımamak ve sahiplik. Geliştiriciler, ürettikleri eserlerin tüm fikri mülkiyet haklarına ve eserler üzerinde yaratıcılık açısından %100 kontrole sahip olacaklar.
  • Tamamı fonlanan projeler. Epic Games Publishing, geliştirme maliyetlerinin %100’ünü karşılayacak. Buna geliştirici maaşlarından kalite güvencesi, yerelleştirme, pazarlama gibi pazara açılma maliyetlerine kadar tüm yayınlama maliyetleri de dâhil olacak.
  • Yüzde 50/50 kâr paylaşımı. Geliştiriciler eserleri için adil bir pay alacak. Maliyetler düşüldükten sonra geliştiriciler tüm kârın en az %50’sini kazanacak.

Epic Games CEO’su Tim Sweeney, “Biz yayıncılarla çalışırken kendimiz için istediğimiz yayınlama modeli neyse, şu an onu oluşturuyoruz.” söyleminde bulundu.

Epic Games Publishing Genel Müdürü Hector Sanchez, “gen DESIGN, Remedy ve Playdead sektörün en yenilikçi ve yetenekli stüdyoları arasında. Oyun yapmaya sağlam bir vizyonla yaklaşıyorlar.” dedi ve şöyle devam etti: “Onlar kreatif tarafta tam kontrole sahip olacak, Epic de projeyi fonlayıp hizmet sunarak sağlam bir temel oluşturacak.”

Önümüzdeki aylarda daha fazla bilgi, geliştirici ortaklar ve oyunlar açıklanacak.

Remedy Entertainment

epic-games-remedy-playdead-ve-gendesign-ile-anlastiRemedy Entertainment, Max Payne, Alan Wake, Quantum Break ve son olarak da Control gibi önemli oyunları çıkartarak büyük başarı elde etmişti. Ayrıca firmanın üzerinde çalıştığı iki oyunun yayın haklarını elinde bulunduracak firmayla ilgili birçok dedikodu mevcuttu. Bu anlaşmayla birlikte bu hakların Epic Games’e geçtiğini duyurmuş oldular. Northlight Engine grafik motorunu kullanacak olan iki oyundan birisi AAA kalitesinde bir multi-platform oyun olurken diğeri daha düşük bütçeli bir oyun olacak.

genDESIGN

epic-games-remedy-playdead-ve-gendesign-ile-anlastiPlaystation Exclusive oyunlar üretmesiyle de bilinen genDESIGN Sony ile yakın ilişkiler içindeydi. Ancak görünen o ki son zamanlarda durumlar biraz değişmiş. Biz ise onları Shadow of the Colossus, ICO, ve The Last Guardian ile tanıyoruz. Fumito Ueda’nın eşsiz eserleri oyun dünyasını öne taşıyan adımlar atmayı başarmıştı.

Playdead

epic-games-remedy-playdead-ve-gendesign-ile-anlastiLimbo ve Insideoyunlarından hatırladığımız Playdead, yeni oyunlarının gelişim aşamasında olduğunu bir süre önce açıklamıştı. Ancak Playdead henüz oyunla ve anlaşmayla ilgili detayları açıklayan bir duyuru yapmadı.