Ana sayfa Global Haberler Facebook 78 Milyon Dolar Karşılığında PlayGiga’yı Satın Aldı

Facebook 78 Milyon Dolar Karşılığında PlayGiga’yı Satın Aldı

298
Facebook 78 Milyon Dolar Karşılığında PlayGiga’yı Satın Aldı.
Facebook 78 Milyon Dolar Karşılığında PlayGiga’yı Satın Aldı.

Son zamanlarda birçok dev teknoloji şirketi bulut teknolojisi barındıran platformlara yatırım yaptığını görüyoruz. Dünyaca ünlü sosyal ağ şirketi Facebook, 78 milyon dolar değerinde bir anlaşma yaparak bulut teknolojisini oyunlarla birleşmesini sağlayan PlayGiga platformunu satın aldı. Anlaşmadan sonra bu yeni yatırımın aynı zamanda Facebook’un resmi Twitter hesabından da duyurulmuştu. Facebook’un oyun dünyasına ilk adımı Farmville oyunuyla olmuştu. Şimdi oyun sektörüne yaptığı yatırımlarla bu konuda büyümeyi hedeflediğini bir kez daha takipçilerine gösteriyor. 

CNBC tarafından duyurulan haber, sosyal ağ devinin bu son yatırımını doğruladı. Şirket ilerleyen zamanlarda oyun alanına daha fazla yatırım yapmak istiyor. Anlaşmanın ilk söylentisi, İspanyol Gazetesi Cinco Dias’ın iddiası ile ortaya çıkmıştı.  Şirket, bünyesinde oyun ve sosyal medya için yeni bir ekip kurmuştu. Bu ekibin toplanışının ardında PlayGiga’yı satın aldı. Bu sayede bulut teknolojisini kullanan şirketler arasında yerini almış oldu. 

2013 yılında kurulan PlayGiga, İspanya ve İtalya da dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde bulut teknolojisini oyunlarla birleştiriyor. Ayrıca firma, 5G teknolojisi ve sanal gerçeklik üzerinde de çalışmalar gerçekleştirdi. 

Bu yatırımın üzerine Facebook sözcüsü: “Facebook oyun ekibine PlayGiga’yı sunmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Ayrıca PlayGiga ekibine de yeni bir çalışma ortamı sunmaktan mutluyuz. Bulut teknolojisini oyunlarla birleştirme çalışmalarımıza şimdi yeni bir misyonla devam ediyoruz. Tüm ortaklarımıza ve müşterilerimize yıllar boyunca verdikleri destekten dolayı teşekkür ederiz.” açıklamasını yaptı.

PlayGiga ise “Facebook Gaming ekibine katılmaktan çok mutluyuz. Bulut teknolojisiyle oyunları birleştirmeye devam ediyoruz ama artık daha yeni görevlerimiz olacak.” açıklamasında bulundu.

Facebook Google Stadia’ya rakip olabilecek mi?

Facebook oyun sektörüne yaptığı bu son yatırımla bulut teknolojisini bünyesine dahil etmişti. Bu gelişmeden sonra Google Stadia’ya rakip olup olmayacağı konuşulmaya başlandı. 

Bundan önce daha çok üyelerine ücretsiz oyun sunmayı hedefleyen Facebook, bu yeni yatırımıyla tam olarak ne hedeflediğini açıklamadı. Yapılan son hamleye göre Google Stadia gibi platformlara rakip olmaya hazırlanıyor.   

Ayrıca Facebook oyun dünyası yatırımlarından biri de 2016 yılında sağladığı, HTML5 tabanlı oyunların oynanmasını sağlayan Instant Games adlı uygulamayı hayata geçirmişti.