Ana sayfa Global Haberler Facebook, Sanzaru Games’i Satın Aldı!

Facebook, Sanzaru Games’i Satın Aldı!

249
Facebook, Sanzaru Games'i Satın Aldı!
Facebook, Sanzaru Games'i Satın Aldı!

En çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook giderek büyümeye devam ediyor. Oldukça stratejik adımlar atan Facebook popüler kültürü ve teknolojiyi oldukça iyi takip ediyor. Yaptığı son yatırımlarla dikkat çeken sosyal medya devi son zamanlarda oyun sektörünü gözüne kestirmiş durumda.

VR (Sanal Gerçeklik) teknolojilerinin gelişmesiyle büyük firmaların odağı haline geldiler. Sanal gerçeklik gözlükleri günlük hayatta henüz önemli bir yer kaplamasa da oyun sektörünün yükselen değeri olmuş durumdalar. Pek çok bağımsız geliştiricinin çok başarılı oyunlar çıkardığını görüyoruz.

Facebook, VR için ilk yatırımını 2014 yılında Oculus VR’ı satın alarak yapmıştı. Teknik ve donanımsal açıdan yapılan araştırmalar için büyük bir bütçe ayıran Facebook rakiplerine ulaşmak ve önlerine geçmek için büyük meblağlar harcıyor. Geçtiğimiz günlerde Beat Saber oyununu geliştiren ekip olan Beat Games’i de kendi bünyesine katan Facebook, VR oyunu geliştiricilerini bünyesinde toplamaya devam ediyor.

Sanzaru Games

Facebook’un Sanal Gerçeklik İçerik Direktörü Mike Verdu, Sanzaru Games’i satın aldıklarını Oculus’un websitesinde yazdığı bir yazı ile duyurdu. Anlaşmanın detaylarına yer verilmeyen açıklamada, Sanzaru Games’in ABD ve Kanada’daki ofislerinde bağımsız olarak çalışacakları ve yalnızca kağıt üzerinde Facebook ile bağlantılı oldukları belirtildi. Bu anlaşmaya bağlı olarak Sanzaru Games çalışanları Oculus bünyesinde çalışıyormuş gibi kabul edilecek. Üretilen bazı projeler farklı olduğu için isim verilmeyen bu projelerde çalışanlar Oculus Studios ekibinin bir parçası olamayacak.

facebook-sanzaru-gamesi-satin-aldi

Sanzaru Games şu ana kadar Oculus için 4 adet oyun üretmişti. Bu oyunlar Ripcoil, VR Sports Challenge, Marvel Powers United VR ve Asgard’s Wrath’tı. Yapılan bu anlaşma ile Sanzaru Games artık Facebook için oyun üretecek.

Sanzaru Games, 2006 yılında kurulan bir video oyunu geliştirme şirketi. Amerika merkezli şirketin 3 adet ofisi ve 100’e yakın çalışanı bulunuyor. Bugüne kadar pek çok farklı platform için çeşitli oyunlar çıkarmayı başaran firma, aradığı başarıyı VR’da buldu diyebiliriz. Sanzaru Games şu ana kadar Nintendo Wii, Playstation 4, Playstation 3, Playstation 2, PS Vita, Xbox One, Nintendo Switch, Nintendo 3DS, PC, iOS, Android ve Oculus Rift bulunuyor. Çok yönlü ve deneyimli bir ekip olarak Facebook için önemli katkılar sağlayabilecek mi ilerleyen günlerde göreceğiz.

Facebook tarafından yapılan açıklamaya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.