Ana sayfa Global Haberler Facebook Yeni Özelliklerinin Beta Sürümünü Başlattı

Facebook Yeni Özelliklerinin Beta Sürümünü Başlattı

375
facebook-yeni-ozelliklerinin-beta-surumunu-baslatti

Facebook bu sabah bazı kullanıcılarını beta sürümüne davet etti. Uzun zamandır çok yenilik yapmayan platformun yeni özellikleri için beta sürümü başlatıldı.

Dünya’da 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Facebook, yakın zamanda mesajlaşma uygulaması Facebook Messenger’a “Karanlık Mod” eklemişti. Şirket, kullanıcıların yeni özellikleri deneyebilecekleri beta sürümüne bugün bazı kullanıcılarını davet etti.

Yeni beta sürümünde Facebook’a tamamen “Karanlık Mod” uygulandığını görüyoruz. Birçok başlık ve kategori tamamen “Karanlık Mod” şeklinde beta sürümüne davetli kullanıcılara sunuldu. En son Facebook Messenger’a gelen beta sürümünden beklenen sonuçların elde edilmesinin ardından böyle bir güncelleme yapılacağı düşünülüyor.

“Karanlık Mod” dışında platformda birçok yeni özellik yer alacak.  Ana Sayfa kısmındaki butonların birçoğu yer değiştirirken, Messenger her zaman olduğu gibi sağ tarafta kalacak. Sol tarafta eski sürümde olduğu gibi kullanıcıların sayfaları, üye olduğu gruplar, videolar, eklentiler yer alacak.

facebook-yeni-ozelliklerinin-beta-surumunu-baslatti

Bununla birlikte kullanıcılar kendi profillerine sağ üst köşedeki profil resimlerinin gözüktüğü yuvarlak butondan ulaşabilecekler. Aynı zamanda butona tıklayan kullanıcılar yine aynı yerden “Karanlık Mod” tercihi yapabilecekler.

facebook-yeni-ozelliklerinin-beta-surumunu-baslatti

Üst paneldeki butonlarda ise Ana Sayfa, Oyunlar, Videolar, Marketplace, Gruplar kısımları yer alıyor.  Videolar kısmına giren kullanıcılar önceden izledikleri videolarla bağlantılı videolara ulaşabilecekler. Bununla birlikte Marketplace kısmında ise kullanıcıların sattığı ürünlerin bulunduğu bir sayfa bulunuyor. Bu sayfada araçlar, kiralık konutlardan ev aksesuarlarına kadar her şey kullanıcılara sunuluyor.

Yeni Facebook Beta Sürümü Oyun Kategorisi

Facebook, 2019 yılının mayıs ayında site arayüzü ve “Karanlık Mod” hakkında yenilikler getireceğini açıklamıştı. Mobil uygulamalardan sonra tarayıcıya gelen yeni özelliklerde ön plana çıkanların arasında “Oyun” kısmı da yer alıyor.

facebook-yeni-ozelliklerinin-beta-surumunu-baslatti

Oyuncuların Facebook üzerinden canlı yayın yapmasıyla birlikte platformun içindeki oyun alanı genişlemeye başlamıştı. Oyunlarla ilgili birçok içerik barındıran platforma gelen yeni güncellemeyle birlikte hepsi tek bir başlık altında toplanıyor.

Üst panele tıklayan kullanıcılar, hızlı bir şekilde “Oyun Videoları”, “Oyunlar” ve bu kısımdan “Oyun Yayıncıları” sekmesine ulaşabilecek. Oyunlara göz atabilen oyuncular “Senin İçin” sekmesiyle daha önceden beğendikleri oyun içerikleriyle bağlantılı içeriklere ulaşabilecekler. Aynı zamanda oyun yayını yapan yayıncılar yine aynı yerden “Canlı Yayına Geç” butonuna ulaşabilecekler.

facebook-yeni-ozelliklerinin-beta-surumunu-baslatti

Beta sürümüne davet edilen kullanıcıların gönderdiği yorumlarla birlikte güncellemenin yakın zamanda Facebook’un tüm kullanıcılarına sunulması bekleniyor.