Ana sayfa Global Haberler Gabe Newell, Reddit’te Oyuncuların Sorularına Cevap Verdi

Gabe Newell, Reddit’te Oyuncuların Sorularına Cevap Verdi

Valve ve Steam denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan, Valve'ın kurucularından Gabe Newell, gece saat 02:00'de Reddit üzerinden bir soru-cevap etkinliği gerçekleştirdi.

1324
Gabe Newell Reddit'te Soruları Yanıtladı
Gabe Newell Reddit'te Soruları Yanıtladı

Valve ve Steam denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan, Valve’ın kurucularından Gabe Newell, gece saat 02:00’de Reddit üzerinden bir soru-cevap etkinliği gerçekleştirdi.

Gabe Newell, oyuncuların sorularını yanıt verirken, en çok merak edilen Half Life 3 ile ilgili kendisine yöneltilen sorulara da yanıt vermemeyi tercih etti. Newell, kendisine yöneltilen birçok önemli soruyu yanıtsız bırakırken, oldukça kısa bir soru-cevap etkinliği gerçekleştirdi.

Aşağıda sorulan ve Newell’in cevap verdiği en önemli soru-cevapları bulabilirsiniz.

– Game Informer’daki “Half-Life 3 çıkmayacak” konusuna ne diyorsun? Half Life 3/Half Life 2 Episode 3’e ne oldu?

G.N:  3 rakamı asla telaffuz edilmemeli. İnternetteki kimliği doğrulanmamış her kaynağa şahsen inanıyorum…

– Valve, HTC Vive için tam sürüm bir oyun yapmayı planlıyor mu?

G.N: Evet. VR’ın ilgi çekici oyunlar yapmak için çok önemli bir araç olduğunu düşünüyoruz.

– Valve destek hizmetini geliştirmeyi planlıyor mu? Bu hizmeti canlı desteğe çevirmeyi planlıyor musunuz?

G.N: Evet, destek hattımızı geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Reddit’te yaptığım son soru-cevap seansından bu yana Steam’de geri ödeme sistemini getirdik ve destek ekibimizi 5 kat büyüttük. Yeni bir destek sitesi yaptık ve yardım almayı kolaylaştırdık. Verdiğimiz yanıtların kalitesini artırırken süreyi de azalttık. Ama hala yeterli derecede geliştirme yaptığımıza inanmıyorum. Yanıt süresini kısaltmalı ve daha kaliteli yanıtlar sunabilmeliyiz. Dil yelpazemizi de genişletmek ve kullanıcılara kendi dillerinde, en kısa sürede yanıt vermek istiyoruz.

– Left 4 Dead Serisi’ni devam ettirmeyi düşünüyor musunuz?

Ne yazık ki Lord Gaben bu soruya kaçamak bir yanıt verip, çoklu oyuncu cephesinde Team Fortress 2’ye yöneldiklerini söyledi. Bununla birlikte Valve’da bir grup geliştiricinin de L4D üzerinde çalışmak istediğinden bahsetti ve yeni bir L4D oyunu için az da olsa umut verdi.

– JJ Abrams’ın Half-Life filmleri ne oldu? Çekilecekler mi?

G.N: Evet, filmler yolda.

– Valve hala tek kişilik oyunlar üzerinde çalışıyor mu? Half-Life/Portal evreninde geçen bir oyun yapılacak mı?

G.N: Evet.

– Valve’dan çıkan en sevdiğin oyun veya oyun serisi nedir?

G.N: Bence Portal 2 bizim şu ana kadarki en iyi oyunumuz. Multiplayer olarak en çok DOTA 2 oynuyorum. Half-Life benim en çok pişmanlık yaşadığım işim. Bir oyunda var olan her şey, o oyunda var olmayan şeylerin kurban edilmesiyle gerçekleşmiştir. Bu ve bazı başka nedenlerden ötürü Half Life’ta daha kişisel hissediyorum. Ayrıca Xen…

– Seni bir gün CS:GO turnuvalarında görecek miyiz?

G.N: Eminim bir gün bir turnuvada olacağım. Takvimimi ayarlamaya çalışıyorum.

– Zamanda geriye gidebilsen Steam ile ilgili neyi değiştirirdin?

G.N: Destek sistemimizi. En büyük sıkıntımız bu sistemin temellerinde yatıyor.

– Steam’de flash indirimler neden kalktı?

G.N: İndirimleri kısa süreli yaptığımızda kullanıcılarımızın bu indirimleri kaçırdığını fark ettik. Kullanıcılar indirim dönemlerinde Steam’i ne zaman ziyaret ederse o zaman en iyi indirimi görecekler.

– Valve neden diğer oyun şirketleri gibi kullanıcılarıyla iletişimde olmuyor. Yapılan oyunlar ve programlar neden kullanıcılardan uzun süre gizleniyor.

G.N: Karar verme mekanizmamız diğer şirketlere oranla daha koşulsal bir sisteme sahip. Müşterilerimizin zamanını ve parasını boşa harcamayı istemiyoruz. Geliştirme sürecinin son dönemlerinde bile bir projeyi iptal edebilir ya da değiştirebiliriz. Bizim bu değişken tercihlerimizi takip etmek sinir bozucu olabilir ve kullanıcılarımızı kızdırabilir.

– Steam’in kalite kontrol mekanizması hakkında ne düşünüyorsun? Valve bu konuya nasıl bakıyor? Şu anki sistem iyi mi?

G.N: Farklı oyunların farklı kişilerin dikkatini çekebildiğini gördük, kalite için tek bir tanım yapamayız. Biz de insanların oynamak isteyecekleri çeşit çeşit oyunları desteklemeye çalışıyoruz. Bu oyunların doğru şekilde filtrelenmesi için hala yapacağımız işlerin olduğunun farkındayız. Böylece doğru oyunlar doğru oyuncuların ekranlarında belirecek.

Oldukça kısa süren bu soru-cevap etkinliğinin ardından, Half Life 3‘ün geleceği hala merak konusu. Bakalım Newell, ilerleyen zamanlarda benzer bir soru-cevap etkinliği yapmayı tercih edecek mi?