Ana sayfa Türkiye'den Haberler Her Geçen Sene Büyüyen Oyun Fuarı Gaming İstanbul’daydık

Her Geçen Sene Büyüyen Oyun Fuarı Gaming İstanbul’daydık

1665
Gaming İstanbul Oyun Fuarı
Gaming Istanbul Oyun Fuarı

Gaming Istanbul Oyun Fuarı bu sene ikincisi yapıldı ve biz de 2 gün izleme fırsatı yakaladık. 2 -5 Şubat 2017’de İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuara bu sene ilgi yoğun oldu. İlki geçen sene yine benzer tarihlerde yapılan Gaming İstanbul, oyuncuları oyun firmalarıyla buluştururken, B2B alanı ve seminerleriyle oyun sektörünün vizyonunu yansıtmayı başardı. 4 gün boyunca oyun sektöründen farklı isimlerin seminerlerle bilgi aktarımı sağladığı Gist, 4 günde toplam 85.000’den fazla ziyaretçisiyle dolu dolu geçti.

3 Şubat 2017 Cuma günü, Gaming in Turkey kurucusu Ozan Aydemir’in davetli olduğu seminerde, GL Events’ten Meriç Akyürek moderatörlüğünde, BigKazan’dan Furkan Faruk Akıncı, G2A’yı temsilen Ahmet Sonuç ve Ingame Group’tan Özgür Soner, Pazarlamanın evriminde son halka: Oyunlar konusu konuşuldu. Tüm fuar boyunca 15 farklı seminerde, 60’a yakın davetli, oyun sektörünün farklı konularını konuşarak Gaming İstanbul ziyaretçilerine keyifli ve bilgi dolu zamanlar yaşattı.


Gaming İstanbul Oyun Fuarı alanında Playstation, Nvidia, Aral, Tencent, Netmarble Turkey, Gamecell, epin.com.tr, Gpay, Playstore, Redbull, Blizzard, Oyungezer, Vestel, Bynogame, IGG, Kinguin, Papara, Varta ve Zoccoshop gibi firmalar katılımcılarla buluştu. Nvidia Geforce, Blizzard destekli Overwatch turnuvasıyla ziyaretçilere her gün, nakit para ödülleri ve ekran kartları hediye ederken Netmarble Turkey standında mobil oyunlar oynandı, influencerlar hayranlarıyla buluştu, dünyanın tanınmış cosplaycileriyle fotoğraf çektirmek isteyenler sıra oluşturdu. Gpay’in standında IGG oyunları ve Kinguin yer alırken epin.com.tr Paladins ve Smite oyuncularını standında ağırladı. Playstation standındaki oyunlarda VR kullanarak dünyalar arası gezilirken Gamecell hazırladığı turnuvalarla fuarın ilgi çeken standları arasındaydı. Dünya açılışını yapan Tencent’in yeni Mobil Moba oyunu Strike of Kings oyuncularıyla buluştu, Wolfteam ilk gün yaptığı 4’lü espor turnuvası ile ana sahnenin en ilgi çeken turnuvasını hazırladı.


Ziyaretçiler 4 gün boyunca  fuar alanındaki katılımcıların şovlarına ve turnuvalarına ilgi gösterirken, kariyer alanında Bahçeşehir Üniversitesi ve Bug oyun sektöründe kariyer yapmak isteyenlerle bir araya geldi, B2B katılımcılarda İran Oyun Vakfı, Aerosoft, Audiofil, Toged, Taipei Computer Association ve Aruba Türk oyun sektörü çalışanlarıyla toplantılar yaptı. Alışveriş alanında ise Zoccoshop, GameOver, Merch, Paralel Evren ve Zeren’s Universe ziyaretçileri oyun ekipmanlarından  çizgi roman ve figürlere kadar geniş bir ürünle buluşturdu.

Geçtiğimiz sene Gaming İstanbul Oyun Fuarı’nda ilki gerçekleştirilen Geliştirici Konferansı, bu sene de tekrar edildi ve oyunlara gönül veren, geleceğini oyunla beraber yürütmek isteyen her yaştan oyun geliştiricisini bir araya getirdi. Geliştirici Konferansı partnerleri Bug, Bahçeşehir Üniversitesi, Playstation, Samsung, Unity, VR, Türkiye Girişim ve Gelişim Teknolojileri Derneği oldu. Pazarlama, Geliştirme ve VR odaklı konferanslarda, 17 farklı isim katılımcılarla bir araya gelerek konuları değerlendirdi ve sunumlar yaptı.

Gaming İstanbul, adına yakışan seminer ve konferansları, oyun içerikleri katılımcıları ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçileriyle oyun dolu 4 gün geçirdi. Türkiye’nin iki oyun fuarından biri olan Gist, önümüzdeki sene de oyuncuların ve geliştiricilerin dört gözle bekleyeceği bir etkinlik oldu.