Ana sayfa Global Haberler Geliştiricisi Yapay Zeka Olan Oyun

Geliştiricisi Yapay Zeka Olan Oyun

969
Geliştiricisi Yapay Zeka Olan Oyun
Geliştiricisi Yapay Zeka Olan Oyun

Geliştiricisi Yapay Zeka Olan Oyun! Son dönemlerde yapay zekalara karşı oyun oynamaya oldukça alışmış bir haldeyiz. Ancak yapay zekalar bu sefer karşımıza kendi yapım oyunları ile çıkıyor. Yapay zekaların gelişimi sonucunda bilgisayarlarda video oyunların oynanışı daha da iyi bir hal aldığı günümüzde yapılan yeni araştırmalar ile yapay zekaların oyun geliştirmelerde de kullanılıyor. Yapımcıların yaptığı testler sonucunda yapay zekaların bir video oyunu iki dakika izledikten sonra video oyun motorunu yeniden canlandırabilen yapay zeka sistemleri geliştirdiler.

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan araştırmalar sonucunda, 2D video oyununun incelemeler sonucunda bütün altyapısının bir kopyasını inşa edebilen yapay zeka sistemi oluşturuldu. Bu yeni yapay zeka sistemleri grafiklerden oyuncunun hareketlerine kadar her şeyi analiz ederek oyun geliştirebiliyor. Süper Mario oyununu gözlemleyerek geliştirilen yeni oyunun iki dakikadan daha kısa bir sürede modelini tamamladı. Geliştirilen oyun içerisinde oyuncunun izleyeceği yol, düşmanlar gibi tüm ayrıntıları da yer alıyor.

Geliştiricisi Yapay Zeka Olan Oyun! Şimdilik 2D oyunlarda kullanılan yapay zeka sistemleri Mega Man ve Sonic The Hedgehog gibi oyunlarda da test edilmeye başladı. Gelecekte oyun yapımcılarına büyük yardımları olacağı düşünülen yapay zeka sistemlerinin aynı zamanda oyun geliştirmeye yeni başlayacak yapımcılarda da eğitim amaçlı kullanılması düşünülüyor. Geleceğin ne getireceği bilinmez fakat yapay zekalar büyük gelişimler göstermekte ve her geçen gün farklı yenilikler ile karşımıza çıkmaktalar.