Ana sayfa Global Haberler Valve, Göçmen Yasası Yüzünden The International’ı Amerika’dan Taşıyabilir

Valve, Göçmen Yasası Yüzünden The International’ı Amerika’dan Taşıyabilir

1494
Göçmen Yasası
Göçmen Yasası ve yasaklar The International'ı zora soktu

Göçmen Yasası oyun sektörünü etkilemeye başladı gibi gözüküyor. Cumhurbaşkanı Donald Trump’ın göçmenlerle ilgili aldığı kararlar ve yedi ağırlıklı Müslüman ülkeye ABD’ye giriş yasağı konusu hala kararsız olmakla birlikte, şirketler kendi işlerinde olabilecek potansiyel düşüş ve kargaşa etkisiyle uğraşmakta. Bu şirketlerden biri Dota 2’den sorumlu yayıncı Valve.

Valve, çalışanları ve Dota 2’nin The International gibi büyük esport turnuvalarının geleceği ile ilgili endişeleri olduğunu belirtti. Özellikle The international konusunda dünyanın dört bir yanından oyuncular Seattle’daki finallere geliyor ve bu oyuncuların bazıları yasaklanan ülke vatandaşları. Bellevue karargahında gazetecilerle uzun süren bir görüşmede oyun şirketi, vize edinmede ek zorluklar yaşanırsa, şirketin The International gibi bir etkinliği insanların serbest dolaşımını kolaylaştıran bir ülkeye taşımayı düşünmeye zorlayabileceğini belirtti.

Göçmen Yasası
Göçmen Yasası Valve’dan Gabe Newell’ın yaptığı bir basın toplantısında konuşuldu

“The International’a ev sahipliği yaparken her yıl büyük miktarda emek ve efor harcıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’ne girmek için vize konusunda baskı yapılması bizim için endişe vericidir” diyor Dota 2 geliştiricisi Erik Johnson. Şirketin bazı oyuncular için vize alma çalışmalarına başlamasına yardımcı olması için Washington senatörü Maria Cantwell ile çalışmak zorunda kaldığına dikkat çeken Johnson’a destek Valve kurucusu Gabe Newell’den geldi ve bu durumun neden zahmetli olduğunu açıkladı.

“Bu durumu anlatmak için genel örneklerle gitmemek lazım. Ortalama bir Espor oyuncusu, dünyada tanınırlığını sağlayamamış durumda ve vize almasında zorluklar yaşayabiliyor. Diyelimki bir opera sanatçısısınız veya Nobel ödüllü bir yazarsınız, Ulusal Güvenlik bu tür insanları tanıyor ve biliyor. Ama eğer işi olmayan bir Espor oyuncusuysanız ve yaşınız da gençse bu durum ülkeye girişte baş etmesi güç bir hal alabilir.”

Mesela Digital Chaos solo-mid oyuncusu Aliwi “w33” Omar bir müslüman ve Suriye’den, Team Liquid için oynayan Kuro “KuroKy” Salehi Takhasomi’nin ailesi İran’da yaşıyor. Valve, bu oyuncuların rekabet edebilmelerini sağlamaya ve bu turnuvanın bütünlüğünü korumak için turnuvayı Birleşik Devletler dışına taşımak zorunda kalacağı bir geleceği tartışmaya başladı.

“Ne olursa olsun bu etkinliği yönetmek ve gerçekletirmek zorundayız” diyor Johnson. “İdeal olarak, etkinliği ABD’de tutuyoruz. Ofisimize yakın olmanın birçok avantajı var. Ancak bazı istemediğimiz olaylar gerçekleşecek gibi gözüküyor. Öyleyse evet, [oyuncular için vize almak] çok zor olur ve biz bir yol bulmak zorundayız.”

Yasak Valve’ı Daha Çok Nasıl Etkiliyor?

Valve, bu yasağın esport çabalarını nasıl etkilediğinden endişeleniyor ama aynı zamanda şirket çalışanlarının bir kısmı da doğrudan bu sınırlamadan etkileniyor. Newell, “Valve’de çalışan, eve gidemeyen insanlar var,” dedi. “Yıllardır buradalar. Vergilerini ödüyorlar. Super Bowl’da New England için neşeleniyorlar, bizden biri oldular ve biz bunu tersine çevirmek istemiyoruz” diyor. Ayrıca Newell, “Ülkeyi terk edemezler. Ülkenin dışında bir olay varsa, giderlerse bu sefer geri dönemezler. Bu bir problem. Sadece varsayımsal gelecekteki çalışanlar için değil, gerçek Valve çalışanları için. Bu bizim için bir endişe kaynağı. ”

Yakın gelecekte, eğer Amerika Göçmen Yasasıyla yasaklara başlarsa The International etkinliği ve belki Valve merkezini başka bir ülkeye taşımak zorunda kalabilir. Bu durum diğer oyun şirketlerini de etkileyecektir ama isyan bayrağını ilk açan Valve oldu. Bakalım önümüzdeki günlerde benzer haberleri görecek miyiz.