Ana sayfa Global Haberler Almanya’daki Goodgame Studios, 200 Çalışanıyla Daha Yollarını Ayırıyor

Almanya’daki Goodgame Studios, 200 Çalışanıyla Daha Yollarını Ayırıyor

1424
Goodgame Studios
Goodgame Studios - Christian (solda) ve Kai Wawrzinek

Almanya’daki Goodgame Studios, 200 çalışanıyla yollarını ayırıyor ve temel iş alanlarına odaklanıyor.

Geçtiğimiz sene 1200’e ulaşan çalışanıyla adından söz ettiren Goodgame Studios’tan yapılan açıklamaya göre, Goodgame Empire ve Big Farm gibi temel  mobil oyunlara odaklanarak kendisini yeniden yapılandıracak. Bunu yaparken Almanya merkezli Hamburg şirketi 200 kişiyi işten çıkarıyor.

Goodgame Studios
Goodgame Studios çalışma ofisi

Free 2 Play (Ücretsiz oynanan oyunlar) oyun yapımcısı, geçen yaz başladıkları, “kendi temel işine odaklanma süreci”ni hızlandırdığını söyledi. Şirket, free2play oyunlar piyasasındaki rekabetin artmasının bir sonucu olarak böyle bir karar aldıklarını açıkladı. Şimdiye kadar, şirketin oyunları 300 milyon kez indirildi.

Şirket, global Goodgame oyuncu topluluğuna hizmet edecek ve şu an açık olan oyunlarını daha da geliştireceğini söyledi. Bu stratejik yeniden düzenleme ile birlikte yönetim ekibi yeniden yapılandırılacak. Şirketin iki kurucusu Kai ve Christian Wawrzinek, şirketin başına geri dönecek. CEO ve CSO olarak operasyonel işlerden sorumlu olacaklar. Konu 24 Ocak’ta, Gamasutra’ya isimsiz ulaşan bir e-posta ile ortaya çıktı. Gamasutra gelen e-postayla ilgili Goodgame Studios ile bağlantıya geçmiş ve haberin doğruluğu konusunda da onay almış.
Şirket, F2P pazarının yüksek ve sürekli artan rekabet baskısı altında olduğunu söylüyor. Ayrıca Almanya’daki diğer şirketlerin de endüstri genelinde zorlandığı bilinen bir gerçek. Endüstri, hızla artan pazarlama bütçeleri ile pazar payı için mücadele ediyor ve yeni oyunların başarısının tahmin edilmesi gittikçe zorlaşıyor. Goodgame Studios bu gelişmelerden etkilendiği gibi aynı zamanda, yeni oyunlar istenilen başarılara henüz ulaşamadı.

Goodgame Studios, yönetim ekibini küçültecek ve tüm kurumsal bölümlerden toplamda yaklaşık 200 kişiyle iş ilişkisini kesecek. Yönetim kadrosu arasında mevcut CEO, Maximilian Schneider, Goodgame Studios’u Şubat ayının sonunda karşılıklı anlaşma yoluyla işi bırakacak.

Goodgame Studios Empire

Şirketin yeni CEO’su, Kai Wawrzinek bir açıklamasında “Goodgame Empire, Empire: Four Kingdoms ve Big Farm – ana markalarımız üzerinde yoğunlaşmak ve müşterilerimizi faaliyetlerimizin merkezine yerleştirmek için geçen yaz verdiğimiz karar hala geçerli” diyor. “Ayrıca, HTML5 stratejimize yaklaşık bir milyon Euro yatırım yapacağız ve orada büyümek için daha fazla şansımız olacak. Daha kısa karar verme süreçleriyle, Goodgame Studios’un uzun vadeli şirket başarısının temelini oluşturan HTML5 stratejisine yeniden ve açık odaklanmamız gerekiyor. ”

Şirket içi karar verme kurulu GoodGame Employee Committee (GEC) ile birlikte şirket yönetimi, işten çıkarılan çalışanlar için bir sosyal plan geliştirdi. Bu işten çıkarmalar Goodgame Studios’un plansız büyüdüğünü düşündürmüyor ama F2P pazarındaki rekabetin ne denli artış gösterdiğine örnek oluşturan bir konu. F2P pazarında çalışan ve çalışacak olan tüm firmaların, uzun vadeli planlarında bu tür daralmalara karşı daha temkinli bir büyüme içerisinde olmaları önemli. Diğer türlü büyüyorum derken bir anda küçülmek de mümkün. Goodgame çareyi şirketin en önemli ve çekirdek oyunlarına odaklanmayla bulmuş gözüküyor. Kurucuların tekrar göreve gelmesiyle bir ivme yakalanacağı kesin. Bakalım bu denemede uzun vadede Goodgame’i nasıl göreceğiz, yoksa geçen sene sonuna doğru başlayan işten çıkarmalarda yeni bir safhaya geçilecek mi…