Ana sayfa Global Haberler Google Play, App Store’dan Daha Az Kazançlı

Google Play, App Store’dan Daha Az Kazançlı

1150
Google Play, App Store
Google Play, App Store

Google Play, App Store’dan Daha Az Kazançlı! Başarılı ve kazançlı bir iş için mobil app yayıncıları Apple’ın App Store’unun, Google Play’e göre daha önemli olduğunu düşünüyor. Sensor Tower tarafından Mayıs ayının sonlarında yayınlanan rapora göre, Amerika satışlarında Apple App Store, Google Play kazançlarına göre 1 milyon$’lık barajı geçen yayıncı sayısı neredeyse rakamı ikiye katlamış durumda. 2016 ve 2015 değerlendirmelerine göre de bu oran aynı şekilde devam ediyor. 2016’da Google Play’de 39 yayıncı 1 milyon dolar barajını geçerken App Store’da bu sayı 66 olarak belirlenmiş. 2016’da bu oran 1.7, 2015’te ise 2.4.

Yukardaki çizelgede de görüleceği gibi mobil yayıncılar gerek Google Play Store gerekse App Store olsun, 1 milyon dolar kazanca ulaşan şirket sayısında da ikiye katlama gibi bir rakam söz konusu. Her geçen sene mobile artan ilginin de bu şekilde gözümüze vurulduğunu belirtmek gerek. Yayıncıya kazandırdıklarıyla hala App Store’un arkasında kalan Google Play, ABD pazarında bulunan eşdeğer yayıncı sayısını 2016’da Apple’ın platformuna göre daha fazla arttırmış durumda ve 2015’te 14’ten yaklaşık 2.8 kat artışla 39’a çıkartmış. Google için umut verici bir rakam diyebiliriz. Özellikle son birkaç çeyrek boyunca platformuda tanık olduğumuz etkileyici yıllık büyüme artışıyla birleştiğinde, geliştiricilerin Google Play’den para kazanmasının başarı oranının arttığını gösteriyor. Ama tabii App Store’un hala gerisinde olan bir Google Play var.

Bir diğer araştırmada ise, (hemen üstteki çizelge) Google Play yayıncılarının %75’i oyundan para kazanırken App Store’da bu oran %50 bile değil, %47’lerde kalmış durumda. App Store yayıncılarında 1 milyon dolar kazancı geçen şirketlerin Fotoğraf ve Video programları, yaşam tarzı aplikasyonları, eğlence ve sosyal ağ odaklı aplikasyonları tercih ettiği de görülüyor. Google Play’de ise sosyal ağ ve eğlence odaklı aplikasyonlarla oyunların toplamı %85 civarında.