Ana sayfa Global Haberler Google Stadia Servisini Duyurdu

Google Stadia Servisini Duyurdu

519
Google Stadia Servisini Duyurdu
Google Stadia Servisini Duyurdu

Google Stadia Servisini Duyurdu! Oyun endüstrisinin profesyonel en büyük etkinliklerinden birisi olan Game Developers Conference’ta teknoloji devi Google, etkinliğe damgasını vuran isim oldu. Şirket, çığır açacak yeni canlı yayın oyun servisi olan Stadia’yı duyurdu.

Google CEO’su Sundar Pichai’nin de katıldığı GDC’de tanıtılan Stadia, oyunseverlerin en sevdikleri oyunlara ister TV, ister bilgisayar ve isterse tablet veya akıllı telefonlarından erişmesine olanak sağlayacak. Oyunlardaki platform sınırlamasını ortadan kaldırmak hedefiyle geliştirilen Stadia, bu amaçla oyunları buluttan yayınlayacak. Aktarılan bilgilere göre, Google Stadia şirketin düşük gecikmeli veri merkezlerine bağlı olarak çalışıyor.

4K ve 60 FPS oyun deneyimini son kullanıcılara vaat eden platform Stadia, Google’dan Phil Harrison’un açıklamalarına göre çok oyunculu oyunlardaki en temel ve en sık karşılaşılan sorunları çözmek için geliyor.

Google’dan yapılan başka bir açıklamada YouTube’da günlük olarak oyunla ilgili içeriği izleyen 200 milyondan fazla insanın olduğu bir dünyada, Stadia bu oyunların çoğunu ‘Şimdi Oyna’ butonuna basarak oynanabilir hale getiriyor” denildi.

Google, oyun platformu Stadia için özel bir oyun kontrolörü de geliştirdi. Kullanıcılar, ‘Stadia kontrolörü’ adı verilen bu kontrol ünitesinden Google’ın veri merkezine Wi-Fi üzerinden doğrudan bir bağlantı kurabiliyor, böylece oyunları oynayabiliyor. Görüntü yakalama, kaydetme ve 4K çözünürlükte oyun paylaşma için özel bir düğmesi de olan kontrolör, ayrıca Google Asistan düğmesi ve dahili mikrofonla donatılmış durumda.

Platformlar arası oyun oynamayı destekleyecek şekilde geliştirilen Stadia servisinin ve Stadia kontrol cihazının fiyatı hakkında bir henüz resmi açıklama yapılmazken, Google’ın Stadia servisinde sunulacak ilk oyunlardan birinin Doom Eternal olacağı belirtildi.

Google’ın Stadia servisi ile ilgili Gaming in Turkey Oyun ve Espor Ajansı CEO’su Ozan Aydemir; “Stadia’nın sistemi, aslında yeni bir kavram değil, yıllardır konuşulan, farklı markalar tarafından denenen ama henüz tam anlamı ile çalışan bir sistem değildi. Ama ilk defa herkesi hem heyecanlandıran hem de merakla beklemeye geçiren bir lansman oldu. Eğer sistem dedikleri gibi düzgün çalışır, tüm ülkelerde ulaşılabilir hale gelir ve en önemlisi de oyun firmaları bu platforma yatırımlarını yaparlarsa o zaman tüm oyun ekosistemi baştan aşağı değişebilir. Bunu zaman içerisinde hep birlikte göreceğiz.” dedi.