Ana sayfa Global Haberler Humble Bundle Türk Lirası ile Satış Yapacağını Açıkladı!

Humble Bundle Türk Lirası ile Satış Yapacağını Açıkladı!

349
Humble Bundle Türk Lirası ile Satış Yapacağını Açıkladı!
Humble Bundle Türk Lirası ile Satış Yapacağını Açıkladı!

Bilmeyenler için Humble Bundle, alıcı tarafından belirlenen fiyatlarla oyun koleksiyonlarının satıldığı Humble Bundle adındaki paketleri içeren ve gelirlerin bir kısmının kâr amacı gütmeyen kuruluşlara diğer kısmının da geliştiricilere gittiği dijital mağazadır. Oyunlardan kazanılan paranın belirli kuruluşlara bağışlandığı bir platform. Birkaç paketinin 1 milyon üzeri satmasıyla global oyun medyasında adını duyurmuştu. Geçtiğimiz yıllarda yaptığı ücretsiz oyun kampanyasıyla da adını ülkemizde de duyurmuştu.

Humble Bundle sitesinden yaptığı resmi bir açıklamayla bölgesel fiyatlandırma sistemine geçeceğini duyurdu. Bu kapsamda farklı para birimleri ile de ödeme yapılabilecek. 10 Şubat tarihinden itibaren bu sistem uygulamaya konuldu. Ancak aktif olan paketlerde Dolar üzerinden ödeme yapılmaya devam edilecek. İlerleyen dönemlerde çıkan paketlerde ise bölgesel fiyatlandırma politikası izlenecek.

Humble Bundle Bölgesel Fiyatlandırma Politikası

Daha önce birçok platformun bölgesel fiyatlandırma yaptığını görmüştük. Çeşitli oyunlarda da bu tarz bir politika izlenmişti. Humble Bundle’ın açıkladığı politikayla birlikte desteklenen para birimleri; EUR, GBP CAD, AUD, NZD, TRY, RUB,PHP. Ancak bu her pakette veya her üründe tüm para birimlerinin kullanılabileceği anlamına gelmiyor. Zira Humble Choice ismi verilen abonelik için kullanılabilir para birimleri; EUR, GBP, CAD, AUD ve NZD. Bu açıdan TRY kullanılmadığını görüyoruz. Bu da kullanıcıların dikkat etmesi gereken önemli bir detay olarak dikkat çekiyor.

Humble Bundle paylaştığı blog yazısında satışlardaki tutarlılığı arttırmak için böyle bir politika izlediğini belirtmiş. Ancak kullanıcılardan gelen yorumlar da bu konuda açıklanması gereken birçok şeyin olması gerektiğini ortaya koyuyor. Avrupa ülkelerinde yaşayan kullanıcılar EUR kullanarak yapılan ödemelerde USD ile yapılan ödemelere göre kur farkının düzenlenip düzenlenmeyeceğini merak ediyor. Dolardan daha değerli olan para birimleri için düşük ücret yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor. Aynı şekilde TRY gibi değeri daha düşük olan para birimlerinde de çeşitli kur düzenlemeleri yapılacağı kesinleştirilmedi.

Avrupa’lı kullanıcılar Steam’in daha önce uyguladığı 1$=1£ politikasının uygulanması durumunda abonelikten çıkacağını belirtiyorlar. Diğer taraftan Filipin Pesosu’nun da ödeme seçenekleri arasına dahil olması, Filipin’li oyuncular için oldukça sevindirici bir haber olarak dikkat çekiyor. Pek çok insan farklı bakış açısı getirerek tartışmayı ileri seviyeye taşıyor. Bu işin bağış tarafına dikkat çeken kullanıcılar da mevcut.