Ana sayfa Global Haberler İngiliz Hükümeti Video Oyun Vergisi Tasarısını Uzattı

İngiliz Hükümeti Video Oyun Vergisi Tasarısını Uzattı

873
İngiliz Hükümeti Video Oyun Vergisi Tasarısını Uzattı
İngiliz Hükümeti Video Oyun Vergisi Tasarısını Uzattı

Avrupa Komisyonu, 31 Mart 2023 tarihine kadar Birleşik Krallık Video Oyun Vergisi tasarısını genişlettiğini belirtti. Genel anlamı ile Video Oyun Vergisi Tasarısı İngiliz hükümetinin video oyun geliştiricilere yapmış olduğu destek olarak adlandırılabilir.

İlk olarak (VGTR) Video Oyunları Vergisi Rölyefi olarak adlandırılan ve Nisan 2014’te piyasaya sürülen bu program ile geliştirici, İngiliz kültürüne uyduğunu ispatlayabiliyorsa İngiltere’de oyun geliştirmenin maliyetini düşürür ve bir şekilde Britanya’ya yarar sağlamış olur. 2017 yılına kadar 161 yapım için destek veren İngiliz hükümeti bu oyunlara toplam bütçe olarak 160 Milyon Pound harcadı.

İngiltere Oyun Ticareti Organı (TIGA) CEO’su Richard Wilson yapmış olduğu açıklamada, “Video Oyunları Vergisi Rölfeyinin (VGTR) İngilterede başarılı olan bir sektöre destek vermesinden ve başarıların daha da artmasından çok memnunuz.” dedi.

Wilson ayrıca, Brexit’in ortaya çıkışıyla, Birleşik Krallık Hükümeti Video Oyunları Vergi Yardımcılığını korumak ve potansiyel olarak geliştirmek, eğitim ve öğretimi güçlendirmek ve işletmelerin AB’den ve dünyadan yetenekli kişilerini toplamaya devam etmelerini sağlamak için oldukça önemli olduğuna değindi.

Temmuz 2017 itibarıyla, VGTR için geliştiricilere 119 Milyon Pound ödenmesi kararı alındı. Bu ödeneğin 73 Milyon Pound’u 2016 – 2017 dönemi içerisinde ödendiği de belirtildi.