Ana sayfa Global Haberler Koronavirüs Oyun Dünyasını Nasıl Etkiledi?

Koronavirüs Oyun Dünyasını Nasıl Etkiledi?

358
koronavirus-oyun-dunyasini-nasil-etkiledi

2020 yılının başlarında tüm dünyayı tehdit altına alan ve hızlıca yayılan Koronavirüs (COVID-19) etkisini devam ettiriyor. Gün geçtikçe tüm ülkelere yayılan virüs, oyun sektörünü de önemli ölçüde etkiledi. Bu yıl yapılması planlanan birçok büyük etkinlik Koronavirüs etkisiyle teker teker iptal oldu ya da tarih belirtmeksizin ertelendi. Bu iptal ve ertelemeler ise oyun sektörünü olumsuz bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Oyun sektöründeki birçok marka, oyuncu ve izleyicileri bir araya getiren etkinliklerin iptaliyle daha çok olumsuz geri dönüş bekleniyor.

Kötü haberler ilk başta Riot Games tarafından gelmeye başladı. League of Legends Çin Ligi’nin ertelenmesiyle birlikte diğer haberler de art arda açıklandı. 2020 yılında Koronavirüs nedeniyle etkilenen etkinliklere gelin hep birlikte göz atalım.

2020 Yılında Korona Virüsü Nedeniyle Etkilenenler

League of Legends LPL Ligi

League of Legends LPL Ligi

Oyun dünyasından ilk haber League of Legends’ın Çin’de düzenlenen LPL Ligi, Koronavirüsü’nün tüm dünyaya yayılmaya başlamasının ardından 2.haftasında ertelenmesi oldu. Riot Games’in bu açıklamayı yapmasının ardından League of Legends Dünya Şampiyonası’nında bu ertelenmeden etkilenmesi bekleniyor.

Verdiği aradan sonra 27 Şubat tarihinde atılan bir tweet ile oyunculara LPL’nin geri döndüğü açıklandı. LPL Ligi 9 Mart tarihinden itibaren mücadele dolu maçlarla devam edecek.

Taipei Game Showtaipei-game-show

Tüm oyun dünyasının önemli isimlerinin katılım göstereceği Taipei Game Show 2020, Çin’in Wuhan kentinde başlayan Coronavirüs salgını nedeniyle ertelenen etkinlikler arasında yerinni aldı.

İlk olarak 2003 yılında düzenlenmeye başlayan etkinlik zamanla Asya-Pasifik bölgesinin en önemli fuarı haline geldi. Bu yılda 6 ve 9 Şubat tarihinde düzenlecek olan etkinliğin tarihi ne zaman olacağı belirtilmeden ertelendi.

PUBG Global Series China ve Berlin

Player Unknown’s Battlegrounds oyunun yılın belirli zamanlarında farklı ülkelerde düzenlediği etkinlikler de Koronavirüsünden etkilenen etkinlikler arasında. Ana etkinlik dahil olmak üzere 2020 yılı içerisinde toplam 4 farklı şehirde PUBG Global Series etkinliği düzenlecekti. Şirket tarafından ilk olarak PUBG Global Series China iptal edildi. Bunun ardından ikinci bir haberle PUBG Berlin’in de olması gereken tarihten daha ileri bir tarihe ertelendiği duyuruldu.

Şirket bu duyuruları oyuncularla paylaşırken, DÜnya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamayı göz önünde bulundurduğunu söyledi. Bununla birlikte PUBG Global Series’e 2020 yılında 4 farklı şehrin ev sahipliği yapma planı askıya alınmadı, gelişmelerin şirket tarafından paylaşılması oyun dünyası tarafından bekleniyor.

MWC 2020

24 ve 27 Şubat tarihleri arasında Barselona’da düzenlenmesi beklenen Mobil Dünya Kongresi 2020, GSMA’in CEO’su olan John Hoffman’ın açıklamasıyla iptal edilen etkinlikler arasında yerini aldı.

Birçok dünya devi markanın sırasıyla etkinliğe katılım sağlamayacağı açıklamasının ardından etkinlik tamamen iptal oldu. Bu önemli firmalar arasında Nvidia, Intel, Vivo, Sony, Amazon, AT&T, Ericsson, Facebook, Mediatek, TCL, ZTE ve LG bulunuyordu.

Etkinliğin sadece 2 hafta kala iptal olması Koronavirüsü’nün oyun sektörü için de ne kadar ciddi sonuçlara yol açacağını tekrar göstermiş oldu.

Overwatch Çin Ligi

Tüm dünyada yayılmaya devam eden ve ölümcül boyutunu koruyan Koronavirüsü haberlerinin ardından 24 Şubat tarihinde öğleden sonra Blizzard, Overwatch Ligi kapsamında Çin’de yapacağı şubat ve mart maçlarının hepsinin gerçekleşmeyeceğini duyurdu. Maçların ne zaman devam edeceğine ilişkin bir bilgi paylaşılmadı. Açıklama ise Overwatch’un Twitter hesabı üzerinden yapıldı.

Game Developers Conference 2020

Game Developers Conference 2020

Oyun dünyasına yeni oyunların kazandırılması, geliştiriciler ve önemli markaların biraraya gelmesini sağlayan bu önemli konferans da iptal edilenler arasında yer aldı. Ertelenmek yerine direkt olarak iptal edilmesi ise belki de oyun dünyası için paylaşılacak yeni bilgiler ve piyasaya sürülecek yeni oyunların da iptal edilme olasılığının yükselme ihtimalini gündeme getirdi. Birçok haberde iptal edildiği söylense de etkinlik organizatörleri bunun bir ertelenme olması ihtimalinin de altını çizdi.

Bu kararın alınmasında etkili olan markalar ise Microsoft, Unity, Amazon, Epic Games ve Electronic Arts gibi önemli markalar oldu. Etkinlikte paylaşılacak birçok sunumun ücretsiz olarak görüntülenmek üzere internet üzerindden yükleneceği de açıklanmıştı. Bilet alanlara ise ücretleri iade edildi.

Valorant Los Angeles ve Barselona Etkinlikleri

Valorant Los Angeles ve Barselona Etkinlikleri

Riot Games ilk olarak League of Legends oyunu için olumsuz duyuruyu yapmıştı. Bunun ardından oyun dünyasına yeni sunulacak olan FPS oyunu Valorant’ın Los Angeles ve Barselona etkinliklerinin iptal olduğu açıklandı. Oyunun yeni çıkışı için yapılacak etkinliklerin iptal olması, Koronavirüsü’nün yeni çıkan oyunları da büyük ölçüde etkilediğini göstermiş oldu.

10 ve 12 Mart tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan etkinlik aynı zamanda profesyonel oyuncuları ve içerik üreticilerini biraraya getirecekti. Aynı etkinliği Teamfight Tactics için de yapan Riot Games bu yeni oyunu için etkinlikleri iptal etmek zorunda kaldı.

Rocket League Dünya Şampiyonası

Rocket League Dünya Şampiyonası

İptal olan etkinlikler arasında biraz da olsa olumlu bir şekilde toparlanmaya çalışan etkinliklerden biri Rocket League’in Dünya Şampiyonası oldu. Psyonix, bu turnuvayı iptal etse de bölgesel olarak yaptığı turnuvaların ödül havuzunu artırdı.  Rocket League Dünya Şampiyonası’nın iptal olması haberinden 2 gün sonra verilen karar ile bölgesel şampiyonalarda ödül havuzuna 250.000 dolar ek ödül konulduğu duyuruldu.

TwitchCon Amsterdam

TwitchCon Amsterdam

2020 senesinin başından itibaren her geçen gün bir başka büyük etkinlik, Koronavirüs endişesi ile ertelendi ya da iptal edildi. Bu olumsuz gelişmeler ise hala devam ediyor. Neredeyse dünyadaki tüm ülkelere yayılmayı başarmış Koronavirüs, her sektörü vurduğu gibi oyun ve yayıncılık sektörünü de birçok konuda askıya aldı. 2020 yılında askıya alınan bir sonraki durak ise TwitchCon Amsterdam oldu.

2 ve 3 Mayıs tarihlerinde yapılması beklenen TwitchCon, Twitter hesabından yaptığı duyuru ile bu sene etkinliğin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.

EA Games Apex Legends Global Series – FIFA 20 Global Series

EA Games Apex Legends Global Series

EA Games düzenleyeceği Apex Legends Global Series ve EA Sports FIFA 20 Global Series etkinliklerini Corona virüsünü tehlikesi nedeniyle ertelediğini açıkladı.

Uzun yıllardan beri FIFA etkinlikleri her sene devam ediyordu. Bununla birlikte geçtiğimiz son birkaç senedir de başarı yakaladığı oyunu Apex Legends’ın espor etkinlikleri oluyordu.

Etkilenen etkinliklerin hangi tarihe ertelendiği henüz açıklanmadı. Bu etkinlikler arasından Apex Legens Global Series Major 1, 13 ve 15 Mart tarihleri arasında Texas’da gerçekleşecekti. EA Sports FIFA 20 Global Series’in ise daha çok güne yayılmış bir programı vardı. Apex Legens ertelenmiş olsa da FIFA’nın 2 etkinliği tamamen iptal edildi.

İptal edilenler arasında ise 3 -5 Nisan tarihleri arasında Bükreş’te gerçekleşecek olan FUT Champions Cup Stage V B ve 2 – 3 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan PlayStation Licensed Qualifying etkinliği oldu. Ertelenen etkinlik ise 7 ve 8 Mart tarihleri arasında yapılacak olan ONMEBOL eLibertadores Online oldu.

SXSW 2020

SXSW 2020

Koronavirüs’ün yaptığı en büyük darbe 34 yıldır düzenlenen South by Southwest 2020 etkinliği oldu. Bu kadar uzun zamandır katılımcılarıyla buluşan etkinlik bu sene düzenlenmeyecek. Bu gelişme ile etkinlik tarihte ilk defa iptal edilmiş oldu. Etkinlikte birçok kategorinin ön plana çıkmasıyla oyunlara da yer veriliyordu. Böyle kapsamlı bir etkinlikte oyunların yer alması oyun dünyası için çok iyi bir gelişme iken etkinliğin iptal olmasıyla birlikte bu da olumsuz etkilerden biri oldu.

Oyun dünyasında Koronavirüs nedeniyle etkilenenler sadece etkinlikler olmadı. Yeni çıkan oyunlar ve bazı oyun stüdyoları da etkiledi. Geçtiğimiz günlerde Destiny 2 oyununun geliştiricileri evden çalışma kararı aldıklarını da açıklamışlardı.

Koronavirüsü nedeniyle oluşabilecek yeni etkinlik iptal ve ertelemeleri için bizi takip etmeyi unutmayın! Gelişmeler oldukça haberi güncelleyeceğiz.