Ana sayfa Global Haberler League of Legends Worlds 2019’un dev sponsorları

League of Legends Worlds 2019’un dev sponsorları

591

Esporun en çok izlenen ve takip edilen etkinliği League of Legends Worlds 2019 heyecanı ön eleme maçlarıyla birlikte başladı. Etkinliğin kendisi kadar sponsorları da dikkat çekiyor. İlk başlarda espora uzak duran dev firmalar da artık esporun büyüyen gücüne kayıtsız kalamıyorlar.

Devler espora gelmeye başladı!

Geride bıraktığımız son dönemlerde futbol takımlarının dahi sponsorluk anlaşmaları konusunda sıkıntılar yaşadığı görülmüştü. Ancak bu durum espor için geçerli değil. Yurt dışında devasa firmalar espor etkinliklerinde boy göstermeye başladı.

Worlds 2019 için de Mastercard; Alienware, Secretlab, Louis Vuitton ve OPPO, Riot Games’in kapısını çaldılar. Bu firmalar arasında sponsorluğu ilk belli olan firma Alienware olmuştu. Firma liglerin ve Worlds 2019’un sahne bilgisayarlarını sağladı. Ayrıca Riot Games yayınlarında ekran giydirmesini de yine Alienware almıştı.

Fransız firma Worlds 2019 kupasına özel bir çanta tasarlıyor.

Bu firmalara Riot Games ile sponsorluk anlaşması sağlayan Louis Vuitton katıldı. Fransız moda şirketi ile yapılan anlaşmanın finansal değeri açıklanmadı. Anlaşmaya göre firma dünya şampiyonasında verilecek olan Sihirdar Kupası için özel bir taşıma çantası tasarlayacak. Ayrıca Louis Vuitton’un kadın koleksiyonlarının sanat direktörü Nicolas Ghesquière, oyun içerisinde yer alacak özel kostümler tasarlayacak.

Mastercard ve Riot Games geçtiğimiz yıl iş birliğine gitmişti. Bu anlaşmayla beraber firma Riot Games’in uluslararası etkinliklerinin tek ödeme sağlayıcısı olmuştu. Anlaşmanın ne zaman biteceği konusunda herhangi bir açıklama yer almadı ama birkaç yıl süreceği söylenmişti. İşte bu anlaşmanın sonucunda UEFA Şampiyonlar Ligi ve Grammy gibi birçok popüler etkinliğin sponsoru olan firma bu sene de espor içerisinde gücünü gösteriyor.

Her etkinliğe özel koltuklar!

LoL Worlds 2019 için şık tasarımlar geliyor.

Oyuncu koltuğu firmaları arasında popüler olan Secretlab ise sahne koltuklarını sağlayan sponsor oldu. Firma bu büyük sponsorluk anlaşması için Riot Games’in liglerine özel koltuklar üretti. Yine Worlds 2019 için de özel koltuklar üretiliyor. Ayrıca Secretlab özel üretim koltukları kendi sitesinden de satıyor.

LoL Worlds 2019 sponsorları arasına son olarak OPPO katıldı. İlk defa espor sektörüne yatırım yapan firma, Worlds 2019’da ve sonraki uluslararası turnuvalarda MVP ödüllerinin tedarikçisi oldu. Oyuncu bilgisayarlarından sonra oyuncu telefonlarının da son dönemde popülerliğini arttırması, firmayı bu yönde bir adım atmaya itti. Ülkemizde henüz emekleme aşamasında olmasına rağmen yurt dışında mobil espor gün geçtikçe hızla büyüyor.

League of Legends Worlds 2019 neden dikkat çekiyor?

LoL Worlds 2019’un bu sene rekor izleyici sayılarına ulaşması bekleniyor. Geçen sene final serileri 99.6 milyon tekil izleyici sayısına ulaşmıştı. Bu sayıların büyük bir çoğunluğu Asya ülkelerinden geliyor. Ancak yine de bu rakamlar büyük firmaların dikkatini çekmeye yetti. Çünkü Amerika’nın en popüler etkinliği Super Bowl geçen sene 103 milyon izlenmeye ulaşmıştı. Yani bir espor etkinliği ile en popüler spor etkinliği arasında yalnızca 3 milyon izleyici farkı oluştu. Bu durum Fransız firma Louis Vuitton’un önce Super Bowl ardından bu sene Riot Games’e sponsor olmasını açıklayabilir.