Ana sayfa Global Haberler Malezya Fight of Gods İçin Steam’i Yasakladı

Malezya Fight of Gods İçin Steam’i Yasakladı

1225
Malezya Fight of Gods İçin Steam'i Yasakladı
Malezya Fight of Gods İçin Steam'i Yasakladı

Malezya Fight of Gods İçin Steam’i Yasakladı! Fight of Gods” isimli tanrıların ve dini figürlerin birbiri ile dövüştürülmesi üzerine kurulan oyunun erişiminin yasaklanması için Malezya Hükümeti, Steam adlı markete engelleme getirdi ve ülkede Steam yasaklandı.

Steam üzerinden satın alınıp oynanabilen dövüş oyunu olan Fight of Gods Budda, Anubis, Amaterasu ve Hz. İsa gibi dini figür ve tanrıları dövüştürdüğü için Malezya hükümeti tarafından Steam yasaklandı. Çoğunlukla Müslümanların yaşadığı Malezya oyun içerisinde Hz. Muhammet’i resmeden ya da barındıran hiçbir öge bulunmuyor. Öte yandan oyun yapımcıları Malezya hükümetinin hiçbir şekilde kendileri ile iletişime geçmediğini, bu yüzden oyunun yasaklandığını bile haberlerden öğrendiklerini belirtti.

Malezya Fight of Gods İçin Steam’i Yasakladı! Dünya genelinde oyun ile birlikte Steam platformununda yasaklanması Dünya genelinde büyük tartışmalara sebep oldu. Malezya hükümeti ise bu tutumlarını ülkede yaşayan birçok farklı dinden insana ve bu insanların dinlerine olan saygıdan dolayı oyunu ülkelerinde yasakladıklarını dile getirdi. Tek başına oyunun engellenmesinin yerine Steam’i engellemelerine ise Malezya hükümeti, her ne kadar oyunu engellesek bile, oyunu daha önce satın alan kişilerin Steam üzerinden bu oyuna erişebilecekler diyerek yanıt verdi.

Çıktığı günden beri başta Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’dan birçok ülkeden olumlu dönüşler alan oyun içerisinde barındırdığı dini figürlere rağmen özellikle Hristiyanlardan bile kötü bir eleştiri almadı. Ayrıca ülkemizde de Steam üzerinden satışta olan oyuna herhangi bir kısıtlama ya da engellemesi bulunmamakta. Önümüzdeki günler Malezya hükümetinin bu tutumunun nasıl bir hal alacağı ve Steam için geri adım atmak zorunda kalıp kalmayacaklarını gösterecek.