Ana sayfa Global Haberler Manchester United Sega’ya Dava Açtı!

Manchester United Sega’ya Dava Açtı!

78
manchester-united-segaya-dava-acti

Manchester United Sega’ya Dava Açtı! Avrupa’nın önemli spor kulüpleri arasında yer alan Manchester United geçtiğimiz günlerde video oyun stüdyosu SEGA’ya açtığı dava ile gündeme geldi. Football Manager serisinin yayıncısı olan SEGA’ya ve geliştirici firma Sports Interactive’e ticari marka ihlali yüzünden dava açtı.

Konu ile ilgili SEGA ve Sports Interactive’den hızlı bir açıklama yapıldı. Söz konusu materyalleri 1992 yılından bu yana Football Manager ve Championship Manager oyunlarında şikayet edilmeden kullandıklarını belirttiler. Söz konusu davanın sebebi Football Manager oyununda Manchester United’ın resmi arması kullanılmadan ticari markasının ihlal edildiği belirtiliyor. Kulüp avukatı konu ile ilgili Manchester United armasına lisans verme hakkından mahrum ettiklerini de söylüyor.

Durum karşısında SEGA ve Sports Interactive avukatı ise oyunda kullanılan kulüp rozetlerinin basitleştirilmiş rastgele seçilen 14 genel logo şablonundan oluştuğu belirtti. Ayrıca Sports Interactive’in uzun yıllardır serinin en yeni oyunlarını kulüp görevlileri ve oyunculara verdiğini belirtti. Ayrıca kulüp teknik direktörü olan Ole Gunnar Solskjær, United oyuncusu iken Football Manager’ın taktiklerini mükemmelleştirmede yardımcı olduğuna dair söylemleri de bulunuyor.

Manchester United Sega’ya Dava Açtı! Yaklaşık 18 yıldır Football Manager ve Championship Manager’da Manchester United isminin ve logosunun kullanıldığını ifade eden SEGA – Sports Interactive avukatı, bu kullanımın ifade özgürlüğü hakları içerisinde olduğunu da savundu. 22 Mayıs tarihinde ön duruşması yapılan dava hakkında ilerleyen günlerde tarafların açıklama yapması da bekleniyor. Talep sonucundaki gelişmelerin ilerleyen tarihlerde resmi olarak duyurulacağı ve sonucun belirleneceği tahmin ediliyor. Manchester United’ın davada haklı görülmesi durumunda SEGA ve Sports Interactive Football Manager’da büyük sıkıntılar yaşayacak gibi gözüküyor. Lisans konusunda KONAMI yapımı PES serisinde olduğu gibi takım isimlerini kullanamama tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceği ön görülüyor.