Ana sayfa Global Haberler Microsoft Genişleme Planlıyor

Microsoft Genişleme Planlıyor

918
Microsoft Genişleme Planlıyor
Microsoft Genişleme Planlıyor

Microsoft Genişleme Planlıyor! – Hubogi Amerika merkezli ünlü geliştirici firma Microsoft, Xbox’ın gelişimi için yeni stüdyolar açmayı ve birimlerini genişletmeyi hedefliyor. Şirket yöneticisi Phil Spencer Microsoft ve Xbox’ın gelecek planlarını içeren bir açıklama yaptı.

Bu açıklamada Spencer Microsoft’un yeni stüdyolar açarak ya da aktif stüdyolar satın alarak portföyünü genişletmek ve geliştirmek istediğini, ayrıca Xbox’ı olmayan oyuncuların bile içerik erişimi sağlayabileceği bir streaming sevisi yapacaklarını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde de Xbox yöneticisi Shannon Loftis yaptığı açıklamada Spencer’ın açıklamalarını destekler açıklamalarda bulundu. Loftis, “Xbox One’a özel oyunların yeterli sayıda olmadığını” belirtmişti. Spencer ise Microsoft bünyesinde çalışan geliştirme ekibinin sayısında azalma olduğunu ve Xbox One’a özel oyunların geliştirilemediğini açıkladı. Konuşmasında vurguladığı cümle ise “;İçerik yaratabilme yeteneğimiz bizim en güçlü yanlarımızdan biri olmalı” şeklindeydi.

Phantom Dust, Fable Legends gibi oyunların Xbox One için iptal edilmesi Xbox cephesinin elini zora sokmuştu. Birkaç oyunun daha iptal edilmesiyle Xbox hayranlarının elinde Forza Motorsport 7 ve Cuphead gibi oyunlar kaldı. Bu ve benzeri sebeplerden ötürü Microsoft oyun geliştirme için daha büyü yatırımlar yapmaya başlayacağını ve gerekirse stüdyo satın alabileceklerini belirtti. Microsoft Xbox cephesinde satışlardan çok yazılım ve servisi başarı ölçütü olarak görüyor. Her ne kadar PS4’ün gölgesinde kalmış olsa da yazılım gibi konularda ezeli rakibinden oldukça önde.

Microsoft Genişleme Planlıyor! Microsoft yönetimi yaptığı bu gelecek planı ile önümüzdeki yıllar içerisinde Xbox One sahibi olunmasa bile oyun içeriklerine erişim sağlanabilecek bir servisi oyun severlere sunacak. Öte yandan yakın zaman içerisinde PlayerUnknown’s Battlegrounds, Sea of Thieves gibi birkaç oyunun Xbox One özel sürümlerinin çıkması bekleniyor. Bu oyunlar ile birlikte Xbox için daha fazla oyun görülecek gibi gözüküyor. Geçmişteki hatalarının farkına varan Microsoft gelecek planlarını ‘oyun=mutlu oyuncu’ olarak benimsemiş gibi gözüküyor.