Ana sayfa Global Haberler Microsoft, Mixer’in Fişini Çekti ve Facebook Gaming ile Anlaştı!

Microsoft, Mixer’in Fişini Çekti ve Facebook Gaming ile Anlaştı!

61
Microsoft, Mixer'in Fişini Çekti ve Facebook Gaming ile Anlaştı!
Microsoft, Mixer'in Fişini Çekti ve Facebook Gaming ile Anlaştı!

İnternet yayıncılığı giderek popülerleşiyor. Bu konuda en çok bilinen platform Twitch.tv. Twitch’e rakip olarak konumlandırılan bir sürü alternatif bulunuyor. Bunlar arasında Youtube Gaming, Facebook Gaming, Nimo TV ve Microsoft tarafından geliştirilen Mixer bulunuyor. Haberimiz de Mixer’le ilgili.

Uzun zaman önce Microsoft tarafından sunulmaya başlanan yayın platformu Mixer yaptığı transferlerle adından söz ettirmişti. Hatırlarsanız Ninja ve Shroud oldukça yüksek bir fiyat karşılığında Microsoft ile anlaşarak Mixer’e geçmişlerdi. Bu transfer karşılığında milyonlarca dolar harcayan Microsoft, Mixer için umduğu yükselişi bir türlü gerçekleştiremedi.

Aradan uzun bir süre geçtikten sonra Microsoft tarafından şaşırtıcı bir açıklama geldi. Microsoft, 1 ay içinde Mixer’i sunduğu hizmetler listesinden çıkartacağını açıkladı. Mixer 22 Temmuz itibariyle tamamen kapatılacak.

microsoft-mixerin-fisini-cekti-ve-facebook-gaming-ile-anlastiMicrosoft’un popülerleştirmek ve gelişmesi için milyonlarca dolar harcadığı Mixer, istenilen organik kitleyi bir türlü oluşturamadı ve 22 Temmuz’dan sonra hizmet vermeyecek. Shroud ve Ninja dahil olmak üzere transfer edilen bütün yayıncılar transfer ücreti alınmayacak şekilde serbest kalmış olacaklar. Microsoft’un yaptığı açıklamaya göre, Mixer’i aktif olarak kullanan Xbox kullanıcılarının Facebook Gaming‘e geçiş yapabilecekleri belirtiliyor.

Xbox ile ilgili açıklamalarıyla tanıdığımız Phil Spencer da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. “Mixer’in aylık aktif izlenme sayısı bazı büyük platformlarla karşılaştırıldığında oldukça geride kaldı ve platform mücadeleye geriden başladı.” sözleriyle Mixer’in içerisinde bulunduğu durumun ümitsiz olduğunu vurguladı.

Ninja Kararsız

microsoft-mixerin-fisini-cekti-ve-facebook-gaming-ile-anlastiMixer’in kapatılmasının ardından anlaşmalı yayıncılar Facebook Gaming’e direkt olarak geçmiş olacak. Ücretlerini ise Facebook’tan alacaklar. XCloud ile oyuncuların aynı anda bir yayıncıyı izleme imkanı da Facebook Gaming’e taşınacak. Tüm bu şeyler Facebook Gaming için oldukça avantajlı olsa da yayıncıların tercih hakları da bulunuyor. İsteyen yayıncılar Mixer ile olan anlaşmalarını feshederek serbest kalabilirler.

Mixer’de oldukça popüler olan birçok yayıncı mevcut. Ancak bunlar arasından en çok merak edilenler tabii ki Ninja, Shroud ve Gothalion. Bu isimlerin yapacağı tercihler diğer yayıncıları ve izleyici kitlelerini büyük oranda etkileyecektir. Gothalion yaptığı bir açıklamada Facebook Gaming ile devam edeceğini söyledi. Ancak diğer iki ismin ne yapacağı henüz bilinmiyor.

Geçtiğimiz yıl büyük bir transfer ücretiyle Mixer’e geçiş yapan Ninja, platformda yaptığı işlerden dolayı oldukça memnun olduğunu dile getirdi. Sahip olduğu topluluğu sevdiğini de belirten Ninja, bazı yeni kararlar vermesi gerektiğini ve bu kararlar için düşüneceğini ifade etti.