Ana sayfa Global Haberler Mixer ve Facebook Gaming Twitch’in Pazar Payını Düşürmeye Başladı

Mixer ve Facebook Gaming Twitch’in Pazar Payını Düşürmeye Başladı

420
Mixer ve Facebook Gaming Twitch’in Pazar Payını Düşürmeye Başladı
Mixer ve Facebook Gaming Twitch’in Pazar Payını Düşürmeye Başladı

Twitch, canlı yayın kapsamında tartışmasız en çok akla gelen ve en çok kullanılan platform olma liderliğini sürdürüyor. Ancak zaman geçtikçe her piyasada olduğu gibi Twitch’te rakip kazanmaya başlıyor. Veri izleme hizmeti Arsenal.gg ve yayıncılık yapım araçları StreamElements’e göre Mixer ve Facebook Gaming pazar payını her geçen yıl yükseltiyor. Bu platformların pazar payını yükseltmesiyle birlikte Twitch’in pazar payı düşmeye başlıyor.

Mixer ve Facebook Gaming’in her ikisi de 2019 yılını canlı yayın pazarının %3’üne sahip olarak tamamladı. 2018 yılını sadece %1 oranla kapatan ikili için her sene bu oranın artmaya devam edeceği düşünülüyor. Bu pazarda rekabet kızışmaya başlasa da aslında tek artış kaydeden yine de sadece bu platformlar olmadı. Twitch, YouTube Gaming, Facebook Gaming ve Mixer, izlenen saatler incelendiğinde geçen yıla göre artış kaydetti. Bu platformlar performanslarını ve yeteneklerini geliştirmek için çalıştıkça, dünyanın dört bir yanından yeni izleyiciler kazanmaya devam ediyorlar.

Site başına büyüme oranları ise şöyle;

Twitch, 7,8 milyar saatten 9,3 milyar saate %20 büyüdü.

YouTube Gaming, %16 oranlık artışla 2,3 milyar saatten 2,7 milyar saate yükseldi.

Facebook Gaming, 115 milyon saatten 356 milyon saate %210 oranında büyüdü.

Mixer, %149 bir oranla büyüyerek 142 milyon saatten 354 milyon saate çıktı.

Özel içerik oluşturmak bir fark yaratıyor mu?

Tüm platformlar büyümeye devam ediyor ancak bunun henüz özel içerik oluşturmakla alakası olmadığı düşünülüyor. Örneğin, Mixer’in eski Twitch yıldızları Ninja ve Shroud’u getirmesi ve Facebook Gaming’in de bu yolda ilerlemesi gibi. Büyüme oranının artmasının insanların kullanmaktan zevk aldığı bir platform oluşturmakla ilgili olduğu düşünülüyor.

StreamElements CEO’su Doron Nir, “Mixer ve Facebook Gaming, pazar paylarını artırmak için mükemmel bir iş çıkarıyorlar. Teknolojik olarak her yerde bulundukları için yetenek yatırımlarını ilerlemek daha kritik hale geliyor.” açıklamasında bulundu.

Ninja ve Shroud 2019’da manzarayı önemli ölçüde değiştirmezken, 2020 ve sonrasında daha önemli olacak bir stratejinin parçası haline geliyor. Tıpkı TV akış hizmetlerinin umutsuzca içeriğe kapıldığını gördüğümüz gibi, canlı yayın alanından da aynı şeylerin beklendiği düşünülüyor.

Mixer ve Facebook Gaming, Twitch ve YouTube Gaming’e göre önemli ölçüde daha hızlı büyüyor. Ancak bu büyük ölçü, göreceli boyutlarından kaynaklanmaktadır. Facebook Gaming ve Mixer üstel bir büyüme oranına yakın bir şey sürdürüyorsa eğer Twitch ile karşılaştırılabilir bir kitleye sahip olmalarının zamanla olacağı düşünülüyor.