Ana sayfa Global Haberler Mixer Yayın Platformu Kapandı!

Mixer Yayın Platformu Kapandı!

45
mixer-yayin-platformu-kapandi

Mixer Yayın Platformu Kapandı! Geçtiğimiz yıllarda Twitch’e en büyük rakiplerden biri olarak sektöre giriş yapan Mixer, geçtiğimiz günlerde sürpriz bir haber ile gündeme geldi. Özellikle Twitch’ten ünlü yayıncıları kendi tarafına çekerek adından oldukça fazla söz ettirmişti.

Ancak geçen yılların ardından yayın platformlarının yükselişine rağmen Mixer olduğu yerde saymaya devam edince Microsoft duruma el attı ve platformun fişini çekti. Geçtiğimiz akşam yapılan açıklamada Mixer’in kapatıldığını ve Microsoft’un Facebook Gaming ile ortaklık yaptığı açıklandı. Facebook ile yapılan ortaklık sonrasında Microsoft yayıncıları ortak platformda toplamak istiyor. Mixer tarafında ilginç durum ise yayıncıların konu hakkında bilgilerinin olmaması oldu.

Mixer ile gündeme gelen bir diğer konu da Ninja ve Shroud gibi isimlere ödenen ücretler oldu. İddiaya göre Facebook Gaming bu iki isme Mixer’den aldıkları ücretin iki katını teklif ettiğini ancak ikili kabul etmeyince Mixer’in ödeme yapmak zorunda kaldığı söyleniyor. Ninja’ya ödenen ücret 30 milyon dolar olarak iddia edilirken Shroud’a 10 milyon dolar ödeme yapılacak.

Mixer Yayın Platformu Kapandı! Mixer yaptığı bu durum sonucunda iki ismi free agent konumuna getirdi. Bu isimler bugün itibariyle istedikleri zaman istedikleri platforma geçiş yapma hakkına sahip. Yayın platformu denilince akla ilk gelen adres kuşkusuz Twitch oluyor. Ninja’nın Twtich kanalının açıklama kısımlarındaki düzenleme de akıllarda acaba sorusunu uyandırdı.

Öte yandan Ninja ve Shroud gibi isimlere nazaran daha küçük yayıncıların Facebook Gaming’e geçişte büyük sıkıntılar yaşayacak gibi gözüküyor. Özellikle Facebook Gaming’in topluluk kurallarına uymayan Mixer Partnerleri için yayın yapma kısıtlaması sıkıntıların başında geliyor. Büyük tartışma yaratan bu sürecin nasıl sonuçlanacağı da merak konusu. Önümüzdeki günlerde gerek Microsoft cephesinden gerekse Facebook cephesinden konu ile ilgili açıklamaların yapılması bekleniyor.