Ana sayfa Türkiye'den Haberler Moralabs Stayjerleri POPS ile Mobil Oyun Dünyasına Adım Attı

Moralabs Stayjerleri POPS ile Mobil Oyun Dünyasına Adım Attı

1377
Moralabs Stayjerleri POPS ile Mobil Oyun Dünyasına Adım Attı!
Moralabs Stayjerleri POPS ile Mobil Oyun Dünyasına Adım Attı!

Moralabs Stayjerleri POPS ile Mobil Oyun Dünyasına Adım Attı! Ankara merkezli Moralabs içinde yaz sezonunda görev alan stajyerler, eğitim gördükleri kısa sürede bir mobil oyun üretmeyi başararak Google Play Store’a yükledi. Bu dönem için stajyer alma konusunda kararsız kalan Moralabs kurucusu Kamer Kemerkaya ““Doğruyu söylemek gerekirse Moralabs olarak şimdiye kadar stajyer ile çalışmayı çok tercih etmiyorduk. Bunun çok geçerli nedenleri var tabii ki. Bir kaç kötü deneyimimiz oldu. Daha önemlisi küçük bir ekip olmamız dolayısıyla stajyerlere ayıracak çok vaktimiz olmamasından da kaynaklanıyordu.” sözleriyle neden böyle bir kararsızlıkta oldukların bahsetti.

Fakat günlük ortalama 4 staj başvurusu maili ile başa çıkamayan Moralabs, gelen cvler içinden seçilen stajyerler için 6 haftalık bir Staj Programı hazırladı ve uygulamaya aldı. İki yazılımcı ve bir görselciden oluşacak 3 kişilik ekip için 70’ten fazla başvuru incelendi ve 3 Temmuz itibariyle seçilen stajyerler görevlerine başladı. İlk hafta stajyerler kapsamlı araştırmalar yapacak, epey kafa yoracak ve yapmak istedikleri oyun fikrini bulacaklardı. 2., 3. Ve 4. Hafta oyunu geliştirecekler, 5. Hafta da yayınlayacaklardı. 6 hafta ise, feedbackler alınacak ve oyun tekrar düzenlenip yayınlanacaktı. Bilgisayar mühendisliği öğrencileri Mervan ve Samet, animasyon ve çizgi film öğrencisi Süleyman’la Moralabs’ın 3 kişilik stajyer ekibini oluşturdu ve 6 haftanın sonunda POPS isimli oyun üretildi.

Moralabs Stayjerleri POPS ile ilgili çalışmaya başlıyor! Proje Yöneticisi Kemal Şen ile birlikte ilk hafta “Bir oyun nasıl yapılır”, “oyun fikri nasıl bulunur” gibi içeriklerin araştırılmasıyla geçti. Ortaya çıkan fikirler Moralabs yöneticileriyle birlikte stajyleri de heyecanlandırmış ve oyunların neredeyse atası sayılan Tetris benzeri bir puzzle oyununa karar verildi. Stajın başlamasından 1 ay sonra POPS oyunu oynanabilir haliyle teste başlamıştı. Kurucu Ortak ve Proje Yöneticisi Kemal olayı şöyle özetliyor: “Stajyerler gelmeden önce yapabilirler mi diye şüphelerimiz vardı. Ama ilk haftadaki performansları ve sonuna kadar devam eden ilgileri sayesinde bizim de onlardan beklentilerimizi üst seviyelere çıkarmamızı sağladılar.” Oyunun çizimlerini yapan Süleyman oyun bittikten sonraki duygularını şöyle özetliyor: “Açıkçası üç stajyer birlikte bir oyun çıkaracağımız aklımın ucundan bile geçmezdi ve çok uzak bir hedef gibi görünüyordu. Ancak disiplinli, düzenli olarak ve birlikte çalışarak bunu başardık sanırım. Bence bu fazlasıyla yeterli bir sonuçtu benim için.”Moralabs Stayjerleri POPS oyununu Google Store’a Yükledi. Kemal Şen’in son yorumlarıyla haberimizi bitirelim ve hem Moralabs’a hem de stajyerlerine Türkiye mobil oyun sektöründe başarılar dileyelim: “Oyun bitti, staj dönemi sona erdi. Sonucu ise şöyle: Moralabs bu staj programıyla Türkiye’de mobil oyun sektörünün geleceği hakkında biraz daha umutlandı. Yazılımcı ve illüstratör adaylarının bu motivasyonu devam ettiği sürece Türkiye’den nice Tetrisler, Snakeler, Candy Crushlar, Angry Birdsler çıkabilir. Öğrencilerin oyun sektörüne olan hevesi ve isteği arttıkça,Türkiye’nin oyun sektöründe hatrı sayılır bir ülke olacağı kesin. Açıkçası bu konuda elinden geleni yapan bir mobil oyun şirketi olarak daha da iyisini yapabileceğimize inanıyoruz. Umuyoruz ki, bu sektörün gelişmesi adına farkındalık artacak. Ve yine umuyoruz ki Moralabs’ın bu gelişimde katkısı olacak. ”