Ana sayfa Global Haberler Morgan Stanley Electronic Arts 2017 Gelir Öngörüsünü %3 Arttırdı

Morgan Stanley Electronic Arts 2017 Gelir Öngörüsünü %3 Arttırdı

1205
Electronic Arts Morgan Stanley analizi
Electronic Arts Morgan Stanley analizi

Electronic Arts, Battlefield 1 ile analistlerin beklentilerinin üstünde bir satış grafiği yakalamış gözüküyor.

Wall Street’in ünlü finans firması Morgan Stanley, EA’nın Battlefield 1 ve mobil Star Wars oyunlarının performanslarına bakarak 2017 kazanç tahminlerini %3 oranında arttırmış. Stanley, 2016 3. çeyrekte ve sonrasındaki yılbaşı ve benzeri tatil günlerindeki satışlarla 15 milyon Battlefield 1 kopyasının satıldığını tahmin ediyor. Stanley analistleri Battlefield satışlarının 3. çeyrekteki tahminleri 2.6 milyon kopyadan 15 milyona çıkartmış. Aradaki fark ciddi boyutlarda. Tatil dönemindeki indirimlerde en az indirimi yaptığı düşünülen Battlefield 1’in bu şekilde satış tahminlerini güçlendirdiği belirtilmiş.

Eski ismiyle National Purchase Diary, yeni hali ile NPD Group Inc’e ve Gfk Chart-Track’a dayanan verilere göre ABD’de 2016’nın en çok satılan 2. oyunu Battlefield 1 olarak belirtilmişti.  Hemen bir parantez açalım, kimdir bu NPD Group, bir pazar araştırması şirketidir.  NPD Group, 20 ülkede faaliyette, yılda 12 milyon tüketiciyle görüşmeler yapıyor ve 165.000’in üzerinde mağazadan gelen tüketici alım verilerini izliyor. Böyle bir pazar araştırmasından gelen sonuçların düzgün bir veri ortaya çıkardığını söylemek gerek. Battlefield1’i sıralamada geçen oyun ise Call of Duty: Infinite Warfare. Yine de analistlerin Battlefield’i daha iyi bir konumda olduğunu belirtmesi, 2017 satışlarının da 2016 ile doğru orantılı şekilde devam edeceği şeklinde yorumlamamıza neden oluyor.

Morgan Stanley analistleri de “Battlefield’ın 2016  performansının önümüzdeki yıl için de iyi bir performans sergileteceğini ve bunun da dijital harita paketi gelirinin yükselmesine yol açacağını” belirtiyor.  Electronic Arts, Battlefield serisiyle iyi bir ivme yakalamış gözüküyor. Bu da önümüzdeki dönemlerde farklı Battlefield serileri görme olasılığımızı arttırıyor.