Ana sayfa Global Haberler Niantic ve Elyland Arasındaki Gerginlik Devam Ediyor

Niantic ve Elyland Arasındaki Gerginlik Devam Ediyor

863
Niantic ve Elyland Arasındaki Gerginlik Devam Ediyor
Niantic ve Elyland Arasındaki Gerginlik Devam Ediyor

Niantic ve Elyland Arasındaki Gerginlik Devam Ediyor – Hubogi Ukrayna merkezli geliştirici Elyland’ın oyunu Draconius Go, Niantic’in Pokemon Go’su ile benzerlik yüzünden sorunlar yaşıyor. Niantic oyunun Pokemon Go ile büyük benzerlikleri olduğunu ve bu durumdan hoşnut olmadıklarını belirtti.

Her iki oyunda içerik bakımından incelendiğinde oyun içi karakter olan “yaratık” bulma ve bu karakterleri savaştırmaya dayalı bir oyun. Aynı zamanda her iki oyunda AR özelliği ile gerçek dünya ile entegre edilmiş bir şekilde oynanıyor.  Olay böyle olunca Niantic geçtiğimiz günlerde yayınlanan oyunun telif haklarını ihlal ettiğine ve Elyland ile temasa geçtiklerini belirtti. Ukraynalı geliştirici Elyland ise oyunun tamamen orijinal olduğu konusunda kararlı.

Elyland kurucusu ve CEO’su Andriy Semenyuk, “Bu oyunu geliştirdiğimizde dünya çapında önde gelen avukatlara danıştık ve Niantic’in haksız olduğu konusunda %100 emin olduk.” şeklinde bir açıklamada bulundu. Ayrıca Semenyuk sözlerini “Niantic’in tepkisi bizi ciddi bir rakip olarak görmesinden kaynaklanıyor.” diyerek iki firma arasında ipleri gerdi.

Niantic cephesinden bu olay hakkında herhangi bir resmi açıklama yapılmazken önümüzdeki günlerde konu ile ilgili kararını resmi bir ağızdan açıklayacakları düşünülüyor.

Ayrıca Pokemon Company CEO’su Tsunekazu Ishihara ise Eylül 2017’de firmanın yalnızca Pokemon Go ile yapmak istediği şeyin %10’unu gerçekleştirdiklerini belirtti. Yakın zaman içerisinde oyuncular arası mücadele (pvp) ve takas, ticaret özelliklerinin de oyuna ekleneceğini belirtti.