Ana sayfa Global Haberler Nintendo 900 Milyon Dolarlık Kazancını Super Mario ve Pokemon’a Borçlu

Nintendo 900 Milyon Dolarlık Kazancını Super Mario ve Pokemon’a Borçlu

1217

Nintendo 9 aylık mali detaylarıyla ilgili raporu 31 Aralık 2016’ya göre yayınladı. 9 aylık satış 2.82 milyar doları bulurken yıllık değişim %26.9 oranında düşmüş gözüküyor. Buna rağmen yıllık kar %153.9 artarak 903.8 milyon dolara ulaşmış.  Mobil gelirlerde büyük bir kırılım gözükmese de Super Mario Run’ın ilk 4 günde 40 milyon indirmeye ulaşması, finansal raporda bir başarı hikayesi olarak göze çarpıyor.

Nintendo başkanı Tatsumi Kimishima yaptığı sunumda Super Mario Run bugüne kadar 78 milyon indirmeye ulaştı ve %5’lik bir kullanıcı oranını nakit oyuncuya çevirdi. Bu sonuca göre Super Mario Run’dan Nintendo, 39 milyon dolarlık bir gelir elde etmiş gözüküyor. 3DS ve Pokemon oyunu satışlarının gelirleriyle de Pokemon GO’nun başarısı da sunumda işaret edilen bir diğer oyun oldu.

Nindento ayrıca Fire Emblem Heroes isimli oyunu Şubat’ın 2’sinde çıkaracağını ve Super Mario Run’ın Android’de Mart ayında geleceğini teyit etti. Bu açıklanan çıkış tarihleri, Animal Crossing isimli mobil oyunun çıkışını geciktirecek gibi gözüküyor. Niisan 2017’den önce bir tarih beklenmiyor.

Nintendo iki oyunla seneyi iyi bir karlılıkla kapatmış gözüküyor. 2017’de Switch’le yine gelirlerinde iyi bir noktaya gideceğini öngörüyoruz. Özellikle Switch’in üretime çıkan sayısında fanların %80’lik bir ön siparişle ürünü tükettiği gelen haberler arasında. Switch’in çıkış fiyatı 300$ olarak belirlendi. Görünen o ki Wii U Consol’un 99.6 milyon dolarlık satışını geçecek olan Switch, çıkacak oyunlarla birlikte Nintendo’yu 2017’de de mutlu bir şirket yapacak.