Ana sayfa Global Haberler Ohio’da Bir Üniversite, eSpor Eğitimi Vermeye Başlıyor

Ohio’da Bir Üniversite, eSpor Eğitimi Vermeye Başlıyor

1403

Amerika Birleşik Devletleri‘nin eyaletlerinden biri olan Ohio‘da özel bir üniversite, eSpor için akademik eğitim vermeye başlayacak.

Associated Press‘in geçtiği haberde; Ohio’daki Lourdes Üniversitesi, atletik programlarına ülke genelindeki 30 okulun da katılımıyla eSpor bölümü ekleyecek. Geçtiğimiz Temmuz ayında üniversitenin başkanı olan Mary Ann Gawelek, göreve başladığından beri bu programı savunduğunu dile getiriyor.

Gawelek; “eSpor’un içinde yer alabilmek için zihinsel yetenek ve eleştirel düşünme beceresinin yanı sıra, takım içerisindeki çalışmak, uyum sağlamak ve rekabetçi yanını geliştirmeyi amaçlıyoruz.” diyor. Gawelek, eSpor ile ilgili burs programı da sunmak istediklerini söylerken, geçtiğimiz yıl kurulan National Association of Collegiate eSports‘a dahil olan okullar ile rekabet halinde olacağını söylüyor.

Üniversite, önümüzdeki yıla kadar 60 eSpor oyuncusunu seçmeyi planlıyor. Üniversitenin eSpor direktörü olan Cory Cahill ise eSpor’un sadece bir fare ya da klavyeden ibaret olmadığını söylüyor ve ekliyor: “Çok fazla strateji yapmalısınız. Oyuna odaklanmanız için konsantre olmalısınız. İletişiminiz kuvvetli olması gerekirken, oyun oynarken de çok fazla zaman geçirmiş olmalısınız. Eğer tüm bu şartları sağlıyor ve uyguluyorsanız işte bu bir spordur.” diyor.

Cahill, eSpor arenasında başlangıç itibariyle üç adet League of Legends takımı oluşturmayı düşünüyor. 2014 yılında Chicago’daki Robert Morris Üniversitesi‘nin uygulamasını baz alarak, oyuncuları burs programına dahil edecek ve diğer takımlarla rekabet etmesini sağlayacak.

Hali hazırda ülkemizde de eSpor ile ilgili üniversitelerde çeşitli kulüpler açılsa da akademik anlamda ve burs programı gibi ciddi bir yelpazeye erişecek miyiz, ilerleyen dönemlerde hep beraber göreceğiz.