Ana sayfa Global Haberler Olimpiyat Komitesi E-spor Hakkında Kararını Verdi!

Olimpiyat Komitesi E-spor Hakkında Kararını Verdi!

971
Olimpiyat Komitesi E-spor Hakkında Kararını Verdi!
Olimpiyat Komitesi E-spor Hakkında Kararını Verdi!

Olimpiyat Komitesi E-Spor Hakkında Kararını Verdi – Hubogi Uluslararası Olimpiyat Komitesi eSpor’un Olimpiyat Oyunlarına katılması hakkındaki kararını açıkladı. 2020 Tokyo Olimpiyatlarında eSpor’un yer almayacağı belirtildi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi eSpor’un önümüzdeki olimpiyat oyunlarına katılmak için gerekli şartları yerine getiremeyeceğini belirtirken, 2024 Olimpiyatları içinse kapıyı açık bıraktı. eSpor’un olimpiyatlarda yer alabilmesi için dünya çapında resmi bir federasyon altında toplanması, oyun içeriklerinin olimpiyat ruhuna uygun olması gerekiyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach yapmış olduğu bir konuşmasında, eSpor oyunlarının şiddet, patlama, öldürme temalı olması olimpiyat ruhuna uymadığını belirtmiş ve akılda soru işaretleri bırakmıştı.

Bu kriterler dışında eSpor’un olimpiyatlara katılmasına engel olacak bir kriter bulunmuyor. Aksine eSpor’un izleyici kitlesinin her geçen gün daha da artması ve sektörün gelişimini emin adımlarla sürdürmesi olimpiyata katılmak için büyük artı sağlıyor.

Yapılan açıklamada eSpor’un rekabetçi bir spor aktivitesi olarak görülebileceği, hatta eSpor oyuncularının tam anlamı ile atlet sporcular gibi antremanlar yapabileceği belirtildi.

eSpor’a yapılan yatırımların büyüklüğü ve sektörün gelişimi önümüzdeki olimpiyatlarda olmasa da 2024 yılında Pariste düzenlenecek olimpiyatlarda yer alacak gibi gözüküyor.