Ana sayfa Global Haberler Önümüzdeki 5 Yıl İçinde E-spor Geleneksel Sporlardan Daha Fazla İzlenecek

Önümüzdeki 5 Yıl İçinde E-spor Geleneksel Sporlardan Daha Fazla İzlenecek

1334
Önümüzdeki 5 Yıl İçinde E-spor Geleneksel Sporlardan Daha Fazla İzlenecek
Önümüzdeki 5 yıl içinde e-spor geleneksel sporlardan daha fazla izlenecek

Önümüzdeki 5 yıl içinde e-spor geleneksel sporlardan daha fazla izlenecek! Global marka deneyim ajansı Momentum Worldwide tarafından yapılan yeni bir araştırmada, oyuncuların yüzde 53’ü 2022 yılına kadar daha fazla insanın video oyunları izleyeceğine inandığını ortaya koydu. Momentum, Twitch’in sitesindeki Power Research Group aracılığıyla erişim sağlayan 2,260 oyuncudan bilgi alarak bu sonuca varmış. Twitch’in ayda 100 milyondan fazla kullanıcısıyla önde gelen canlı yayın sitelerinden biri olduğunu biliyorsunuz. Buradaki oyuncu ve yayıncılardan alınan geri bildirimler de global oyun sektörü açısından oldukça önemli geri dönüşler içeriyor.

Canlı yayınların ortaya çıkışı insanların oyun oynama biçimini değiştirdi. Influencerlar ve profesyonel oyuncular oyun sürelerini dünya çapındaki hayranlarına yayınlayabilirken, esport turnuva ve maçları milyonlarca izleyiciyi ulaşabiliyor.

Momentum Worldwide genel başkanı ve CEO’su Chris Weil, “Bu sonuçlar, oyun işinde gerçek bir fırsat olduğunu gösteriyor,” dedi. “Sektör büyük ve bir üst lig futbol maçı gibi, aynı saygı ile takdir edilmelidir. İster canlı bir etkinlik olsun, ister çevrimiçi bir oyun içeriği olsun, deneyim en önemli şey olmalıdır. Oyun oynamanın rekabetçi tarafı birkaç yılda reel sporları geçecek ve markaların bunun bir parçası haline gelmeye hazır olması gerekiyor.” diyerek Elektronik Sporların yakın gelecekte normal sporlara, belki de futbola göre daha fazla izleyicisinin olacağını ön görüyor. Bu ön görü aslında gerek E-sporla uğraşan profesyonellerde gerekse oyuncularda uzun zamandır var. Futbol takımlarının da Espor ekiplerini kuruyor olması bunda büyük bir etken.

Çalışma ayrıca, ankete katılanların yüzde 75’inin oyunların her zaman hayatlarının bir parçası olmasını beklediklerini ve birçoklarının dijital eğlenceye olan uzun soluklu bağlılığa sahip olduğunu gösterdiklerini gösteriyor. Ayrıca, yüzde 59’luk bir kesim, oyunların yaşam kalitesini artırdığına ve onları daha sosyal hale getirdiğine inanıyor.