Ana sayfa Global Haberler Orta Doğu’nun Fırsatları 91 Milyar Dolarlık Global Oyun Sektörüne Göz Kırpıyor

Orta Doğu’nun Fırsatları 91 Milyar Dolarlık Global Oyun Sektörüne Göz Kırpıyor

1249
Tehran Game Convention
Tehran Game Convention Nisan'da Tahran'da Yapılacak.

Gaming Istanbul’u kokladığımız şu günlerde, İran, ülkenin ilk B2B oyun fuarına hazırlanıyor. Tehran Game Convention 2017 yılında 2.000’den fazla katılımcıyı ağırlayarak yeni fırsatları ve sektör ağını arttırmayı hedefliyor. Etkinlik bir anlamda SuperData’nın verilerine göre 91 milyar dolarlık global oyun pazarında, yabancı firmaların İran oyun sektörünü anlaması ve tanıması, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarında anlaşmalar yapması için bir fırsat olacak.

Bölgenin en büyük pazarlarından biri olan İran, fuarla birlikte kapılarını dış dünyaya açma şansı yakalayacak. Tehran Game Convention proje müdürü Mehrdad Ashtiani, Iran Bilgisayar ve Video Oyunları Vakfı‘nın etkinliğe 1 senedir hazırlandığını belirterek, uluslararası oyun kitlesinin, İran ve Ortadoğu – Kuzey Afrika bölgesine bir köprü yaratacağına inandıklarını belirtiyor. “Game Connection ile organizasyon ortaklığı yaptık ve bu etkinliğin Ortadoğu için amiral gemisi olmasını amaçlıyoruz” diyor.

Ashtiani İran ile ilgili verdiği bilgilerde, 2500 kişinin çalıştığı toplam 150 oyun yapım şirketinden oluşan İran oyun eko sisteminde şirketlerin ortalama 8 ile 12 kişiden oluştuğunu, en büyük firmaların 30 civarında çalışanı olduğunu söylüyor. “Geçtiğimiz sene İran üzerindeki yaptırımların kaldırılmasıyla İran oyun endüstrisinin uluslararası kitleyle daha sağlıklı bir iletişim kurduğunu düşünüyoruz” diyor Ashtiani. “Bu büyüklükte bir etkinlik ülkemizde ilk kez yapılıyor ve umuyoruzki büyüyen İran oyun endüstrisine ve Ortadoğu oyun sektörüne düzenli bir köprü kurmuş oluruz” diye ekliyor.

İran oyunları denizaşırı ülkelerde de popüler olmaya başladı. Özellikle Shadow Blade, Shadow Blade Reload, Rooster Wars ve Children of Morta bu oyunların arasında öne çıkanlar. İran oyunlarının %80’i mobil, %20’si PC için hazırlanıyor diyen Ahstiani’nin son verdiği bilgi de oyun sektöründeki üretimin dengelerini gösteriyor.

29-30 Nisan 2017’de Tahran’daki Milad Tower’da yapılacak Tehran Game Convention, Ahstiani’nin dediği gibi yaptırımlar sonrası İran’in siyaset ve politikadan uzaklaştıkça çıkan yeni bir pazarın, oyun sektörünün uluslararası toplulukla buluşması adına önemli bir adım olacak.