Ana sayfa Global Haberler Oyun İçerisinde Haç Kullanmak Yasaklandı

Oyun İçerisinde Haç Kullanmak Yasaklandı

Yıllardır birçok oyun türünde, oyun içi aksesuarlarda, sağlık kitlerinde, eşyalarda gördüğümüz kırmızı haç işareti, bilinen diğer adı ile Kızılhaç yasaklandı.

2831
Oyunlarda Haç Kullanmak Yasaklandı
Oyunlarda Haç Kullanmak Yasaklandı

Yıllardır birçok oyun türünde, oyun içi aksesuarlarda, sağlık kitlerinde, eşyalarda gördüğümüz kırmızı haç işareti, bilinen diğer adı ile Kızılhaç yasaklandı.

Aslında yıllardır Türkiye’ye getirilen ve lokalize edilen oyunlarda, hem Türk oyuncu kültürüne hem de inanışlarına uygun olmayan haç işaretleri lokalizasyon çalışmaları sırasında oyunlardan tamamen çıkartılıyordu. Bunun yanı sıra çizilen karakterler, haritalar ve art materyallerin bir çoğunda da haç işaretini görmek mümkündü. Türk oyuncusunun tepkisini çekmemek ve oluşabilecek her türlü negatif geri dönüşü engellemek için oyun şirketleri tarafından birçok düzenlemeye gidilmek zorunda da kalınmıştı.

HAÇ KULLANMAK NEDEN YASAKLANDI?

Aslında olayın derinliklerine baktığımızda, bizim lokalizasyon sırasında oyunun içerisinden sildiğimiz haç işaretini, yapılan global oyunlarda da kullanmak aslında halka açık değil. Tüm telif hakları, Uluslararası Kızılhaç Komitesi‘ne ait.

Yıllardır hemen her oyunda gördüğümüz bu işareti kullanan firmalardan biri olan Prison Architect yapımcıları, telif sebebi ile bir soruşturmaya bile tabii tutuldu. Devamında ise oyun içerisinde bulunan tüm haç işaretleri temizlenmek durumunda kalındı. Vermiş olduğumuz bu örnek, gün yüzüne çıkan örneklerden biri. Daha öncesinde Kızılhaç kullanımından dolayı yasal süreç ile karşı karşıya gelen birçok oyunun da olduğu biliniyor.

Böylece hangi oyun türünde olursa olsun oyunlar içerisinde karşılaştığımız haç işaretlerini, global düzeyde yapılmış oyunlarda da kullanmak artık yasak. Mevcut durumda ilerleyen günlerde bakalım hangi oyunlar, Kızılhaç sebebi ile telif hakkı ile karşı karşıya kalacak!