Ana sayfa Türkiye'den Haberler Oyun Konsollarına Ek Gümrük Vergisi Getirildi!

Oyun Konsollarına Ek Gümrük Vergisi Getirildi!

180
HUBOGI-oyun-konsollarina-ek-gumruk-vergisi-getirildi

Oyun Konsollarına Ek Gümrük Vergisi Getirildi! Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yayınlanan yeni düzenlemede bazı eşyalara %5 ile %50 arasında ek gümrük vergisi getirildiği yayınlandı. Resmi Gazete de yayınlanan bu karar bugün itibariyle yürürlüğe girmiş oldu.

Getirilen ek vergilerin yer aldığı eşyalar arasında video oyun konsolları da yer alıyor. Yeni düzenlemeye göre video oyun konsollarına uygulanacak olan vergi şu şekilde; 30 Eylül 2020 tarihine kadar %50 olarak uygulanacak. 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren ise bu rakam %20’ye düşürülecek. Bu düzenleme ile ilgili yapılan açıklama ise yerli üreticinin desteklenmesi olarak belirtildi. Ancak video oyun konsollarının bu düzenleme içerisinde neden yer aldığı bilinmiyor.

Oyun Konsollarına Ek Gümrük Vergisi Nerede Açıklandı?

Video oyun konsollarına uygulanan ek verginin bulunduğu yazıyı Resmi Gazete de 954.50, 47. Sayfadaki tabloda görebilirsiniz. Gerek döviz kurunun artışı, gerek stok sıkıntısı yüzünden artış gösteren konsol fiyatları bu düzenleme sonrasında daha da yükselecek gibi gözüküyor.

Yerli üreticiyi destekleme kapsamında ek gümrük vergisi düzenlemesi dahilinde sayılan video oyun konsolları hakkında yeni bir düzenleme yapılır mı şimdilik bilinmiyor. Ancak bu uygulama sonrasında fiyatlarda ciddi boyutlarda artışların olması bekleniyor.

Özellikle Xbox Series X, Playstation 5 gibi yeni çıkacak olan konsolların ülkemize gelmesi durumunda hangi fiyatlardan giriş yapacağı merak edilyor. Ek gümrük vergileri, döviz kuru gibi etkenler yüzünden oyun severleri üzecek rakamlar ile karşılaşacağımızı söylemek yanlış olmaz.