Ana sayfa Global Haberler Oyuncu Donanım Gelirleri 2016 Yılında, 30 Milyar Dolar ile Yeni Rekorunu Kırdı

Oyuncu Donanım Gelirleri 2016 Yılında, 30 Milyar Dolar ile Yeni Rekorunu Kırdı

Araştırma firmalarından Jon Peddie Research, PC oyun sektörü ile ilgili yeni dataları duyurdu. Jon Peddie Research'ün yaptığı açıklamaya göre, 2016 yılında PC oyuncu donanımlarının sadece tek başına dünya çapında 30 milyar dolar gelir elde ederek yeni bir rekora imza attığı belirtildi.

1319

Araştırma firmalarından Jon Peddie Research, PC oyun sektörü ile ilgili yeni dataları duyurdu. Jon Peddie Research’ün yaptığı açıklamaya göre, 2016 yılında PC oyuncu donanımlarının sadece tek başına dünya çapında 30 milyar dolar gelir elde ederek yeni bir rekora imza attığı belirtildi. Yalnız bu açıklama ile daha önceki raporun dataları açıklanmadı.

Ayrıca GDC 2017’de yayımlanan ankete göre, PC platformu %53 ile oyun dünyasının en popüler platformu olmayı başarmıştı.

Oyuncu Donanım Gelirleri 2016'da, 30 Milyar doları aştı

Jon Peddie Research’ün yaptığı açıklamada, pc donanım gelirlerinin 2019 yılına kadar %6’lık bir büyüme gerçekleştireceği de öne sürüldü. Jon Peddie Research, 30 milyar dolarlık bu gelirin %43’lük diliminin en üst seviye donanımlardan, %35’lik bölümünü oluşturan 10 milyon dolarlık gelirin orta seviye ürünlerden, 6 milyar dolarlık  geliri olan ve bu gelirin %22’sini oluşturan dilimin ise başlangıç seviyesi ürünlerden oluştuğunu açıkladı.

Bunun yanında NVIDIA’da geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklama ile pc oyunculuğunun cirosunun son 5 sene içerisinde tam iki katına yükseldiğini belirtmişti.

Dünya çapında elde edilen ve sadece pc donanımlarına ait 30 milyar dolarlık bu gelirin, yeni yatırımcıların iştahını kabarttığı da elbette ki göz ardı edilemeyecek bir konu.

Mobil platformunun son 1-2 sene içerisinde çok daha ön plana çıkacağı ve sektörün tamamen mobil odaklı olacağı haberleri dolaşırken açıklanan bu gelir, pc platformunun hala ölmediğinin adeta bir kanıtı niteliğinde.

Sadece 2016 yılında 30 milyar dolar ile yepyeni bir rekora imza atan oyuncu donanım gelirleri, beklenildiği gibi 2019 yılında %6’lık bir büyüme gerçekleştirebilecek mi yoksa belirtilen bu oranın çok mu üzerinde çıkacak, merak konusu.