Ana sayfa Türkiye'den Haberler Peak Games Zynga Tarafından Satın Alındı!

Peak Games Zynga Tarafından Satın Alındı!

160
hubogi-peak-games-zynga-tarafindan-satin-alindi

Peak Games Zynga Tarafından Satın Alındı! Amerika merkezli oyun şirketi Zynga, Peak Games ile bir anlaşma daha imzaladı. 2017 yılında Peak Games’e ait oyunları 100 milyon dolar karşılığında satın alan Zynga şimdi de Peak Games’i çatısı altına aldı. Satın alma işlemi rekor bir rakam ile gerçekleştirildi. Zynga CEO’su Frank Frank Gibeau yaptığı açıklamada satın alma işleminin 1.8 milyar dolara gerçekleştiğini duyurdu.

900 milyon doları nakit olarak 900 milyon doları da Zynga hisse senedi şeklinde gerçekleştirilen anlaşmanın 2020’nin üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Resmileşen bu satın alım ülkemizde gerçekleştirilen internet alanındaki en büyük satın alım olarak da tarihe geçti. Satın alma işlemi sonrasında Peak Games içerisindeki yapılanma konusunda henüz Zynga tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. Konu ile ilgili önümüzdeki günlerde Zynga’nın resmi açıklama yapması da bekleniyor.

Zynga bu satın alma sonrasında günlük ortalama oyuncu sayısında %60 oranında artış beklediğini de belirtti. Toy Blast ve Toon Blast gibi popüler yapımları bünyesine katan Zynga mobil platformda gücünü daha da arttırmış oldu. Zynga CEO’su konu ile ilgili açıklamasında bu satın almanın dönüşümsel bir anlaşma olduğunu belirtti. Ayrıca Gibeau Zynga’nın yılın ikinci çeyreğinde Peak Games sayesinde 300 milyon dolarlık gelir beklediklerini de ekledi.

Peak Games Zynga Tarafından Satın Alındı! 2010 yılında Simar Şahin tarafından İstanbul merkezli olarak kurulan mobil oyun şirketi Peak Games geçtiğimiz yıllarda da yatırımlar almıştı. Earlybird Ventures, Endeavor Catalyst gibi şirketlerden yatırım alan Peak bugün itibariyle Amerika merkezli Zynga tarafından 1.8 milyar dolar değer ile satın alındı. Ülkemizde gerçekleştirilen en yüksek internet satın alımı olan bu anlaşma Peak Games için büyük bir başarı.