Ana sayfa Global Haberler PlayStation 5’in Yeni Kontrolcüsü DualSense Tanıtıldı!

PlayStation 5’in Yeni Kontrolcüsü DualSense Tanıtıldı!

194
PlayStation 5'in Yeni Kontrolcüsü DualSense Tanıtıldı!
PlayStation 5'in Yeni Kontrolcüsü DualSense Tanıtıldı!

Sony, PlayStation markası ile bu zamana kadar birçok yeniliğe imza attı. Çıkarttıkları her oyun konsoluyla birlikte oyuncuları heyecanlandıran Sony, bunun yanında oyun kolu konusunda da fazlasıyla yenilikçi. PlayStation 4’ün vakti neredeyse dolmak üzereyken ortaya çıkan sızıntılar oyun dünyasına yıldırım gibi düşmüştü. Hem konsol hem de kontrolcüsü adına birçok dedikodu mevcuttu. Ancak PlayStation Blog üzerinden yapılan bir duyuru ile PlayStation 5’in yeni kontrolcüsü DualSense tanıtılmış oldu.

Yeni kontrolcünün isminin değiştirildiğini görüyoruz. DualShock ismi ile devam edilmemesi oldukça ilginç. Bildiğiniz üzere DualShock serisi uzun zamandır ellerimizde. PlayStation 4 ile birlikte gelen DualShock 4 serinin son üyesi oldu. PlayStation 5 ile bir devrimin gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Ayrıca bu isim değişikliği DualSense’e karşı olan beklentileri de yükseltiyor.

DualSense Özellikleri

playstation-5in-yeni-kontrolcusu-dualsense-tanitildiSony’nin yeni konsolunun tasarımı ve özellikleri hakkında pek fazla bilgi verilmedi. Ancak kontrolcü tarafında işler biraz daha farklı ilerliyor. PlayStation Blog üzerinden yapılan açıklamada yeni kontrolcünün tasarımı ortaya çıktı. Ayrıca birkaç özelliği hakkında da bilgi verildi.

Teknoloji devi Sony’nin yeni oyun kontrolcüsü DualSense tasarım açısın DualShock 4’e oldukça benziyor. Ancak ergonomik açıdan birkaç değişiklik yapıldığını ilk bakışta fark edebiliyorsunuz. Ayrıca DualShock 4’te bulunan Share yani Paylaş butonunun olmadığını göreceksiniz. Bu butonun kaldırılmadığını belirtelim. DS4’te elde edilen başarının devamı olarak, Create butonu ile değiştirildiği ifade edilmiş. Bu butonun işlevlerinin lansmanda anlatılacağı belirtilmiş.

DualSense oyuncuların harici bir mikrofona sahip olmadan sesli sohbete katılabilmelerini sağlıyor. İçinde bulundurduğu dahili mikrofon sayesinde kulaklık takmadan arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. Ayrıca kontrolcünün ön tarafının alt kısmında bulunan “Mute” butonu da dikkatinizi çekmiştir. Bu sayede istediğiniz anda kendinizi sessiz moda alabileceksiniz.

playstation-5in-yeni-kontrolcusu-dualsense-tanitildiDualSense, baştan aşağıya yenilenmiş ‘haptic feedback’ (dokunsal geribildirim) özelliğiyle öne çıkıyor. Bu özellik sayesinde üzerinde olduğunuz zemine göre kolun titreşimi değişecek. Oyun deneyiminin bir üst seviyeye taşınmasını sağlayabilir.

DualSense’in öne çıkan bir diğer özelliği ise Hideaki Nishino tarafından açıklanan geliştirilmiş tetik hissiyatı. Bu sayede L2 ve R2 tuşlarına uyguladığınız şiddetin etkilerini oyun içinde daha iyi hissedebileceksiniz. Örnek vermek gerekirse L2 ve R2 tuşlarını yay olarak düşünebilirsiniz. Bir oku daha uzağa fırlatmak için yayı daha fazla germeniz gerekir. Yayı ne kadar gererseniz ok o kadar uzağa gidecektir.

Görsellerde ortaya çıkan bir diğer özellik ise Type-C bağlantı türünü desteklemesi. Ancak hızlı şarj özelliğinin olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Ayrıca batarya ömrü ve şarj olma süresi konusunda da bir bilgi verilmediğini sizlerle paylaşalım. Yalnızca daha uzun pil ömrüne sahip olacağı ve DS4’e göre daha hafif olacağı açıklandı.

Yapılan açıklamanın son kısmında, yakın zamanda PlayStation 5’in tasarımıyla ilgili de bir açıklama yapmak istedikleri belirtilmiş.