Ana sayfa Global Haberler PlayStation Prototipi Açık Arttırmada!

PlayStation Prototipi Açık Arttırmada!

263
PlayStation Prototipi Açık Arttırmada!
PlayStation Prototipi Açık Arttırmada!

Sony ve Nintendo birbirine rakip olan iki firma. Ancak geçmişte yaptıkları bir ortak çalışma vardı. İlk ve tek ortak çalışma olan PlayStation prototipi bugünlerde açık arttırmada.

Şaka gözüyle bakılan ve gerçek olmadığı düşünülen bu prototip 2015 yılında Reddit’te ortaya çıktı. Sony ve Nintendo’nun kartuşsuz ve CD sürücüye sahip bir SNES oluşturmak için biraraya geldiği söylenebilir. Sony ve Nintendo’nun ortak çalışması ile hayata geçen bu proje, “Nintendo Sony”, “PlayStation Nintendo” ve “SNES CD-Rom” gibi isimlerle de biliniyor. Aslında bir PlayStation prototipi olan konsoldan yalnızca 200 adet üretilmiş. 1992 yılında üretilen ve günümüze kadar ulaşan tek prototipin bu olduğu söyleniyor.

Bu prototip için üretilmiş özel bir oyun yok. Konsol, Super Famicom ve Super Nintendo oyunlarını oynatabilmek adına, geleneksel bir disk sürücüsüne sahip. Şu an sadece Playstation için üretilen müzik CD’lerini çalıştırabilir durumdaymış. Nintendo Sony’nin geliştirilmesi sırasında, konsol için üretildiği bilinen herhangi bir yazılımın olmadığı da müzayedeciler tarafından paylaşılan bilgiler arasında.

Bu konsolun satışa sunulmamasının sebebi ise iki firmanın lisans konusunda anlaşamaması. Yaşanan lisans anlaşmazlığı nedeni ile konsol tamamlanamamış. Bu problemin çözülememesinin sonucunda iki firma da kendi oyun konsollarını üretmeye koyulmuş. Nintendo N64 olarak bilinen konsol üzerinde çalışmalar yürütürken Sony ise PlayStation için çalışmalarına odaklanmış.

playstation-prototipi-acik-arttirmada

Müzayedecilerin söylediğine göre konsol bir mülk alım-satım işlemi sırasında şans eseri bulunmuş. Konsol 2009 yılında bulunmuş ve bulunduğunda CD sürücüsü çalışmaz durumdaymış. Daha sonra Youtube’da çeşitli tamir videoları ile tanınan Benjamin Heckendorn, konsolu onarmak için kolları sıvamış.

Şu anda açık arttırması devam eden konsol için başlangıç fiyatı 48.000$ olarak belirlenmişti. Teklifler ise hızla artmaya devam ediyor. Oyun dünyasının ve koleksiyon meraklılarının gösterdiği ilgi de oldukça yüksek. Bu ilgi tekliflere de yansıyor. Güncel teklif 420.000$. Sitenin premium kullanıcıları ise 350.000$ ödeyerek konsola sahip olabiliyorlar. 1992 yılından günümüze kadar gelip efsane diyebileceğimiz bir ürünün değerini gözler önüne seriyor. Açık arttırmanın sonlanmasını henüz 18 gün var. İlerleyen günlerde daha yüksek teklifler de yapılabilir. Buraya tıklayarak açık arttırmayı takip edebilirsiniz.

Konsol için yapılan tanıtım videosu: