Ana sayfa Global Haberler Pocket Gamer Masomo Genel Müdür Yardımcısı Sertaç Pıçakçı ile Röportaj Yaptı

Pocket Gamer Masomo Genel Müdür Yardımcısı Sertaç Pıçakçı ile Röportaj Yaptı

154
hubogi-pocket-gamer-masomo-mudur-yardimcisi-sertac-picakli-ile-roportaj-yapti

Türkiye’nin gözde mobil oyun şirketlerinden biri olan Masomo’nun Genel Müdür Yardımcısı Sertaç Pıçakçı, Pocket Gamer ile bir röportaj yaptı. Röportajın detaylarını biz de sizinle paylaşmak istedik.

Sertaç Pıçakçı, Miniclip’in sahip olduğu Türkiye merkezli bir oyun geliştiricisi olan Masomo’da Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Ayrıca Zynga, Tilting Point, LEDO Interactive ve EA’nın mobil bölümü de kariyerinin bir parçası.

PocketGamer.biz: Bize Masomo hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Sertaç Pıçakçı: Masomo, Türkiye’de işlerini yürüten bir şirkettir. En büyük başarımızın adı Kafa Topu. Şirketimizde 80 kişi çalışmaktadır. Masomo, 2019 yılının Mart ayında Miniclip tarafından satın alındı.

PocketGamer.biz: Şirketteki rolünüz neleri kapsıyor?

Sertaç Pıçakçı: Benim rolüm Genel Müdür Yardımcılığı. Bu role dayanarak Masomo bünyesi altında ürünlerin vizyonunu ve yol haritasını oluşturuyorum. Oyunların sorumlulukları, oyun takımlarının yönetilmesi (toplam 45 kişi), çeşitli departmanların (pazarlama, veri, topluluk vb.) performansını denetlemek de rolün bir parçasıdır.

PocketGamer.biz: Neden oyun sektöründe çalışmak istediniz?

Sertaç Pıçakçı: Oyunlar benim için her zaman bir tutku oldu ve bu tutkuyu iş hayatımda kullanmak istedim. Her zaman mutfakta neler olduğunu bilmek istedim, bu yüzden endüstriye girmek ve yemek pişiren şeflerden biri olmak istedim.

PocketGamer.biz: Sektöre girmek isteyen herkese ne tavsiye edersiniz?

Sertaç Pıçakçı: Yıllardır Ürün Müdürü olan biri olarak, en iyi üç tavsiyem;

1) Oyun oynamayı sevmeliler. Oyun oynamak bir yük gibi hissettirmemeli. Aksi takdirde böyle bir işte başarılı olmak çok zor olacaktır. Ne kadar çok oynarsanız, bu işi daha iyi anlarsınız ve bu nedenle projeleriniz için daha iyi kriterler oluşturabilirsiniz.

2) Bu oyunları oynarken bu tasarım kararlarının ardındaki nedeni her zaman sorgulayın. Oyunda hangi noktada para ve / veya enerjiniz kalmadı gibi şeyler.

Tasarımcılar neden oyunun bu noktasında kaynakları tüketmeyi seçtiler? Oyun ekonomisini nasıl dengelediler? Eğer 1 dolar harcarsanız oyunda ne kadar ilerleme kaydedebilirsiniz? O oyunun Ürün Yöneticisi / Oyun Tasarımcısı olsaydınız, ne yapardınız?

Kendinize bu soruları sormak, bu oyunları anlamak ve kriter oluşturmak, bu sektörde kendinizi geliştirmek için çok önemlidir.

3) Oyun sektörüne bir Ürün Yöneticisi olarak girmek istiyorsanız, Oyun Tasarımcısı veya Excel programında çalışabilmek için mükemmel Excel becerilerine sahip olmak çok önemlidir. Gününüzün çoğu ekonomi modelleri, grafikler, veri analizi vb. oluşturmak için Excel sayfalarında çalışmaya harcanacaktır. Yaptıklarınızın verimliliğini en üst düzeye çıkaracaktır. Bu nedenle, Excel becerilerinizi geliştirmek için biraz yatırım yapmanız kesinlikle harika bir sonuç getirecektir.

PocketGamer.biz: Son 12 ay içinde sektör hakkındaki düşünceleriniz neler?

Sertaç Pıçakçı: Son 12 ayda, sektördeki başarıyı çok yüksek düzeyde tanımlayan iki şey olmuştur;

Kullanıcı Edinme İşlemleri: Kazanan varlıkları üretmek, kurulum başına maliyeti düşürmek ve yeni kullanılmayan pazarlara ve / veya kitlelere ulaşmak kârlı bir iş yürütmeniz için çok önemlidir.

Pazarlama maliyetleri PnL’nizdeki en büyük maliyet kalemi olduğundan, bütçenizi mümkün olduğunca verimli bir şekilde harcamanız çok önemlidir. UA operasyonlarına son 12 ayda yapılan ek yatırımlar bundan sonra daha iyi olacaktır.

Canlı Operasyonlar: Süper güçlü ve esnek live ops altyapıları üzerine inşa edilen oyunlar, oyuncuların ihtiyaçlarını karşılama konusunda çok iyi durumda. Bu altyapıları kurmaya ve Live Ops Yöneticilerini işe almaya yatırım yapan oyun şirketleri diğerlerine göre daha iyi bir konumdalar.

Çekirdek döngünüze bağlı harika Live Ops stratejisi ile birlikte harika bir Live Ops sistemine sahip olmak, kitlenizi ve para kazanmanızı her zaman etkin tutmanın ve kâr marjlarınızı artırmanın en iyi yolu olacaktır.

PocketGamer.biz: Önümüzdeki 12 ay içinde hangi önemli eğilimlerin olacağını tahmin ediyorsunuz?

Sertaç Pıçakçı:  Önümüzdeki 12 ay içinde 2 ana eğilimi düşünebilirim;

Oyun tasarımı ve canlı operasyonlara daha fazla oyuncu merkezli yaklaşım: Rekabet gittikçe arttıkça, çoğu zaman kendinizi para kazanmayı artırmayı ve oyuncularınızın cüzdanlarından en iyi şekilde yararlanmayı düşünürsünüz.

Değişmeye başladı, ancak oyun geliştiricilerin oyun tasarımına daha fazla oyuncu merkezli yaklaştıklarında daha önemli değişiklikler göreceğiz. Yol haritalarının KPI baskısından ziyade oyuncu geri bildirimlerine göre daha fazla geliştirileceğini göreceğiz. Bu tür bir yaklaşımı karşılayabilecek şirketler, oyuncuların kalbini ve oyun zamanını kazanacak.

Canlı Operasyonlar ve UA Operasyonları giderek daha fazla birbirine bağlanacak. Live Ops daha esnek ve sağlam hale geldikçe, UA ekiplerinin bu faaliyetlerle daha uyumlu olması gerekecektir.

Bu, pazarlama materyallerinizi ve değer teklifinizi eskisinden çok daha sık güncelleme anlamına gelir. Bu eğilim hem yeni oyuncuları hem de yeniden katılım kampanyalarını etkileyecektir.

PocketGamer.biz: Oyun sektörüne girmenizden bu yana neler değişti?

Sertaç Pıçakçı: İlk 3 değişiklik;

Her şeyden önce rekabet önemli ölçüde arttı. Oyununuzu keşfetme maliyeti çok arttı ve bu nedenle daha yüksek kârlılık marjları almak gittikçe zorlaşıyor. Oyununuzun LTV’sini aynı pazarlama maliyetleri artış hızında tutmak, en büyük zorluk haline geldi.

İkinci değişiklik, oyunların canlı bir organizma haline gelmesidir. Tıpkı bir insan gibi, saatlerce su içmezseniz, vücudunuz anormal davranmaya başlar. Mobil oyun oynamak da buna çok benzer bir hale gelmiştir.

Oyununuzun 24 saat boyunca aynı kalmasına izin verirseniz, bazı etkileşim / para kazanma metrikleri düşmeye başlar. Oyuncuların beklentileri arttıkça, daha iyi bir canlı operasyon stratejisi ihtiyacı, mobil oyun oynamak için ücretsiz olarak zorunlu hale geldi.

Üçüncü değişiklik, neyse ki giderek daha fazla insanın mobil oyunlar oynaması. Pazar hala büyüyor ve yeni fırsatlar yaratıyor. Oyuncular için daha iyi deneyimler yaratmamızı sağlayan yeni ve daha iyi mobil ağ altyapıları. Örneğin; gerçek zamanlı çok oyunculu oyun deneyimleri oyunların sosyal yönünü önemli ölçüde artırıyor.

PocketGamer.biz:  Connects etkinliğinin hangi bölümünü en çok bekliyorsunuz ve neden?

Sertaç Pıçakçı: Verimli öğrenimlere ve bu öğrenimlerden nasıl faydalanabileceğimiz ve oyunlarımızda nasıl uygulanabileceğimize daha fazla odaklanan, daha fazla iş / oyun tasarımı / ürün yönetimi ile ilgili görüşmeler ve sunumlar arıyorum.

*Pocket Gamer Connets etkinliği önümüzdeki aylarda belirli tarih ve şehirlerde yapılacak çevrimiçi bir oyun sektörü etkinliğidir.