Ana sayfa Global Haberler Riot Games Soruşturma Derdinden Kurtulamıyor!

Riot Games Soruşturma Derdinden Kurtulamıyor!

521
Riot Games Soruşturma Derdinden Kurtulamıyor!
Riot Games Soruşturma Derdinden Kurtulamıyor!

Riot Games Soruşturma Derdinden Kurtulamıyor! League of Legends yapımcısı şirket Riot Games yeni bir soruşturma ile daha karşı karşıya kaldı. Son dönemlerde oyun firmaları sıkça soruşturma ve mahkeme sorunları yaşıyor. Bu şirketler arasında yer alan Riot Games bir kez daha soruşturma ile karşı karşıya kaldı.

Kaliforniya Eyaleti Adil İstihdam ve İskan Daire tarafından Riot Games adına açılan soruşturmanın genişletildiği açıklandı. League of Legends oyunu yapımcısı Riot Games’in ofislerinde cinsiyet ayrımcılığı yaptığı iddiaları ile açılan bu soruşturma kapsamında çalışanlara ödenen ücret dökümleri istendi. Soruşturma içeriği maaş eşitsizliği, cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığı gibi konuları içeriyor.

Eylül 2018 tarihinde başlayan bu soruşturma genişletilme kararı alınarak geçtiğimiz gün yeniden gündeme geldi. Kotaku tarafından kadın çalışanlara cinsiyet ayrımcılığı yapıldığı iddiası ile başlatılan soruşturma da 2019 yılında da 5 çalışan daha aynı konu üzerinden şirkete dava açmış ve şikayetçi olmuştu.

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında başlayan ve halen bir netliğe kavuşmamış bu dava ile ilgili Adil İstihdam ve İskan Dairesi tarafından şu açıklamalar yapıldı:

“Soruşturma kapsamında kadınlara erkek çalışanlardan daha az ödeme yapıldığına dair detaylı araştırma yapılması için Riot Games’den yeterli bilgi alınamadı. Bu bağlamda bir çok kez Riot Games ile bir araya gelindi ancak olayların mahkemeyi dahil etmeden çözümü gerçekleştirilemedi.”

Riot Games Soruşturma Derdinden Kurtulamıyor! Geçtiğimiz ay grev ve protesto şoku ile karşı karşıya kalan Riot Games yaklaşık 150 çalışanı tarafından protesto edilmişti ve merkez binasını terk etmişlerdi. Durum karşısında resmi bir açıklama yapmayan Riot Games’in ilerleyen günlerde neler yapacağını göreceğiz.